Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Zemědělství

Zemědělství

Témata

Zemědělské školy
10/06/21

Bioenergetické nápoje pro rostliny pomohou čelit dopadům způsobeným suchem

PJ

Bioenergetické nápoje určené rostlinám se mohou podílet na boji s následky klimatické změny. Vědci pokročili ve vývoji prostředků schopných ovlivnit půdní vlhkost, umí rostlinám řízeně dávkovat živiny a zajistit tak jejich vitalitu i v období sucha. Přitom plocha území zasaženého suchem se v důsledku změn klimatu a poklesu schopnosti intenzivně obdělávaných půd zadržovat vodu stále rozšiřuje. Stres u pěstovaných plodin vyvolaný suchem se tak stává běžně se opakující fenoménem dnešní doby, říká vedoucí Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin (AF) Mendelovy univerzity v Brně Petr Škarpa.

02/06/21

Zemědělci vyzývají k zákazu nespravedlivých obchodních praktik

PJ

Dostat české potraviny na pulty velkých obchodů, jejichž majitelé ovládají většinu tuzemského maloobchodního trhu, je pro výrobce stále obtížnější. Situaci komplikují nespravedlivé obchodní praktiky, s nimiž se podle průzkumu Agrární komory ČR setkala většina respondentů z řad členské základny této profesní organizace. Nejčastěji popisovali odběr zboží za podnákladové ceny, příspěvek na propagaci nebo nutnost podílet se na slevové akci obchodu.

12/05/21

Téměř čtvrtina zemědělské půdy ČR bude do sedmi let v režimu ekologického zemědělství

smf

Téměř čtvrtina zemědělské půdy ČR bude do sedmi let v režimu ekologického zemědělství. Vyplývá to z plánu Ministerstva zemědělství na roky 2021-2027

12. kolo PRV – webinář 18.5.2021

smf

Regionální agrární komora Pardubického kraje, z.s. si Vás ve spolupráci s Agroteam CZ s.r.o. a SZIF dovoluje pozvat na webinář.

01/05/21

Zelená zpráva za rok 2019

smf

Zpráva Mze o českém zemědělství v roce 2019.

30/04/21

Informace pro zemědělce: Postup při řešení kalamitního výskytu hraboše na jaře 2021

smf

Dne 12.4. byly aktualizovány informace k postupu při řešení kalamitního výskytu hraboše na jaře 2021.

26/04/21

Hlavní změny podmínek pro 12. kolo příjmu žádostí

smf

Certifikace konzumních brambor v režimu kvality Q CZ zahájena

smf

Poskytnout spotřebiteli záruku vysoké kvality, možnost dohledat historii produktu od uvedení na trh přes zpracovatele až k pěstiteli, ale i sledování systému pěstování konzumních brambor, které povedou k zajištění vysoké kvality uvedených produktů, to vše zajišťuje certifikace „Q CZ“. Od počátku letošního roku až do 30. dubna mohou pěstitelé a zpracovatelé konzumních brambor podat žádost o certifikaci.