Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Pardubický kraj

Pardubický kraj

17/08/23

Zemědělská společnost v Ostřetíně se může pochlubit vysokou mléčnou produkcí

PV

Nejenom že v tomto zemědělském podniku dokázali udržet živočišnou výrobu, ale zároveň se mohou pochlubit i úspěchy v dojivosti. V Ostřetíně totiž chovají krávy, které vykazují dlouhodobě nejlepší dojivost v celé České republice.

Zařazeno v Aktuality, Pardubický kraj

13/06/23

Zemědělci žijí dlouhodobě v nejistotě, zaznělo na výstavě Naše pole

PV

Za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslava Krčila byl v úterý dopoledne zahájen další ročník celostátní zemědělské výstavy Naše pole v Nabočanech na Chrudimsku. Návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti se zde mohou seznámit se zajímavými polními odrůdami nebo ochranou a výživou rostlin. Součástí akce je tradičně také výstava nejmodernějších zemědělských strojů a techniky.

14/04/23

Svatojiřský jarmark v Hlinsku

PV

Ve spolupráci s Pardubickým krajem a městem Hlinsko Vás zveme na akci Svatojiřský jarmark do Hlinska, který se bude konat v památkové rezervaci Betlém a před Orlovnou. Jarmark se bude konat od 9:00 do 17:00. Vstupné je zdarma.

04/04/23

TECHNOhrátky jdou do akce. Jedenáctý ročník projektu zahájí 5. dubna v třemošnických dílnách

PV

Od roku 2013 jsou TECHNOhrátky pravidelným společníkem žáků na základních i středních odborných školách v Pardubickém kraji. Těm prvním při jednotlivých akcích pomáhají s výběrem jejich budoucího studijního zaměření, těm druhým umožňují prezentovat při tom získané dovednosti. Letos vstoupí TECHNOhrátky do jedenáctého ročníku a formou interaktivní seznamky s řemesly opět pozvou zájemce na patnáct speciálních zastávek. Ta první se uskuteční ve středu 5. dubna ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti technickém Třemošnice.

Zařazeno v Aktuality, Pardubický kraj

29/03/23

V Přívratu funguje další z hybridních prodejen. Pardubický kraj by je chtěl systémově podpořit

PV

V prodejně potravin v obci Přívrat nedaleko České Třebové si mohou lidé objednat nákup do výdejního boxu, ze kterého si ho později vyzvednou a zaplatí jej i mimo otevírací dobu. Jde již o druhý typ hybridní prodejny, jež v Pardubickém kraji funguje. Jak takový nákup v praxi vypadá, si jel vyzkoušet radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

08/03/23

Zástupci krajských zemědělských organizací se dohodli s krajem na společném postupu v prosazování důležitých témat

PV

Vůbec poprvé se u jednoho stolu sešli zástupci krajských organizací Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství, aby na pozvání společnosti Agrovenkov a radního pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslava Krčila debatovali o tématech, jež patří k nejpalčivějším otázkám současnosti v oblasti zemědělství – problematice eroze půd, národních dotací a byrokracie.

23/09/22

Sklizeň v Pardubickém kraji, budoucnost českého zemědělství, potravin a venkova

PV

Dobrou zprávou letošní sklizně je, že výnosy v Pardubickém kraji jsou meziročně u hlavních plodin, tedy u obilovin a řepky, vyšší. V porovnání s Českou republikou je vidět, že se nemáme dlouhodobě za co stydět a naši zemědělci patří mezi ty nadprůměrné a patří jim za to poděkování. Avšak v době války, v době kdy se mění klima, je pro každou zemi důležitá základní soběstačnost nejen u energií, léků, ale i u potravin. Snažíme se proto, aby nová Společná zemědělská politika a tzv. Zelený úděl tuto situaci reflektovaly a neviděly změny v zemědělství jen z pohledu ekologického, ale i z pohledu sociálního a ekonomického. Velká část změn je ekologicky globálně naprosto neefektivní a bohužel jen zbytečně sníží rozměr zemědělství nejen u nás, ale v celé EU! Výsledkem bude zbytečné zdražování potravin pro naše občany.

03/08/22

Pilotní projekt samoobslužného obchodu v Bítovanech, který podpořil Pardubický kraj, už funguje

PV

Obchod na vesnici, kde si můžete nakoupit v šest hodin ráno stejně jako v devět hodin večer, rozhodně není standardem. V Bítovanech na Chrudimsku s podporou Pardubického kraje a ve spolupráci s obcí taková prodejna právě v obecních prostorách vznikla. Nese název „Fééér samoobslužný obchůdek“ a mohou v něm nakoupit třeba i ti, kteří přijíždějí z práce později. Slavnostní zahájení provozu se uskutečnilo v neděli 31. července mimo jiné za účasti radního pro venkov, zemědělství a životní prostředí Pardubického kraje Miroslava Krčila.

20/07/22

O titul Strom roku 2022 se utkají i dva stromy z Pardubického kraje

PV

V loňském roce triumfovala v soutěži Strom roku Zpívající lípa z obce Telecí, úspěchy v anketě Pardubický kraj zaznamenal i v roce 2016 s Lípou z Lipky u Horního Bradla nebo v roce 2004 s Šestikmennou lípou ze Zámrsku. Letos se budou o titul Strom roku 2022 ucházet dva stromy z Orlickoústecka – Javor babyka v Ústí nad Orlicí a Bratrská lípa v Kunvaldu.

Zařazeno v Aktuality, Pardubický kraj