Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Potravinářství

12/03/24

Svatojiřský jarmark v Hlinku

PV

Zveme Vás na Svatojiřský jarmark v sobotu 27. dubna v památkové rezervaci Betlém a před Orlovnou v Hlinsku.

03/07/23

Aktualizovaná pravidla pro udělování povolení a užívání čtveřice známek jakosti Q CZ

PV

Dnem uveřejnění na webových stránkách MZe dne 30. června 2023 nabývají tato pravidla účinnosti. Aktualizují znění Pravidel pro udělování povolení a užívání čtveřice ochranných známek, č. j. 43283/2021-MZE-11183 publikovaných na webových stránkách Ministerstva zemědělství dne 3. září 2021.

14/04/23

Svatojiřský jarmark v Hlinsku

PV

Ve spolupráci s Pardubickým krajem a městem Hlinsko Vás zveme na akci Svatojiřský jarmark do Hlinska, který se bude konat v památkové rezervaci Betlém a před Orlovnou. Jarmark se bude konat od 9:00 do 17:00. Vstupné je zdarma.

13/04/23

Časté a důkladné kontroly fungují, ceny některých potravin klesly. Ministerstvo zemědělství pokračuje v tažení proti vysokým cenám

PV

Tisková zpráva – Výsledky intenzivních kontrol nad všemi, kteří se podílejí na výrobě potravin, se začínají projevovat. Například ceny másla nebo vajec už v poslední době klesly. Na kontrolách celého potravinového řetězce spolupracují dozorové orgány více resortů. Zvýšený dohled nad trhem navrhlo Ministerstvo zemědělství (MZe), kvůli tomu vznikla a dnes se podruhé sešla speciální meziresortní pracovní skupina

06/04/23

Ministr zemědělství: Vysoká kvalita obilí je pro nás zásadní, kontroly dovozu budou intenzivní

PV

Kvalita obilí na českém trhu je dlouhodobě na velmi vysoké úrovni, a to díky důkladnému systému kontrol nejen tuzemské produkce, ale i dovozového obilí. S ohledem na zvýšený tranzit zemědělského zboží přes naše území se kontroly ještě více zintenzivní. Ukrajinské obilí, které se exportuje přes tzv. Solidarity Lanes, by mělo primárně směřovat na trhy mimo EU, kam bylo původně určené. O situaci dnes ráno mimořádně jednala pracovní skupina na Ministerstvu zemědělství (MZe).

28/02/23

Ministr Nekula vyzval spotřebitele, aby ministerstvu posílali podněty na nekalé chování obchodních řetězců, výrobců potravin nebo zemědělců

PV

O problematice cen potravin dnes jednal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se zástupci Agrární komory (AK) ČR, Potravinářské komory (PK) ČR, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Kulatý stůl ministr Nekula svolal proto, aby se vyjasnily otázky ohledně výše cen a nákladů. Ministr zemědělství dnes také kvůli nárůstu cen cukru podal oficiální podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil a zjistil, proč ho obchodníci výrazně zdražili.

11/11/22

Po šesti letech povinného nutričního značení na potravinách se připravuje jeho revize. Přibližně polovina států Evropské unie je pro dobrovolnost

PV

Označování výživových hodnot na přední straně obalu a jeho dopadům na udržitelné označování potravin se věnovala konference, kterou včera v Bruselu pořádalo české předsednictví. Cílem jednání bylo na základě strategie Farm to Fork prodiskutovat připravovanou revizi stávajících požadavků na nutriční značení. Před zavedením nových pravidel je nutné zvážit i možné dopady na malé zemědělce a výrobce.

25/10/22

Index cen potravin FAO klesal v září 2022 již šestý měsíc po sobě

PV

Index cen potravin FAO (FAO Food Price Index) podle zprávy vydané dne 7. října 2022 poklesl meziměsíčně v září o 1,1 % a současně klesal již šestý měsíc po sobě. Pokles odrážel snížení mezinárodních cen rostlinných olejů, masa, cukru a mléčných výrobků, avšak za současného nárůstu cen obilovin. V meziročním srovnání se zářím 2021 však došlo k nárůstu o 5,5 %.