Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Lesnictví

Témata

Lesnictví Myslivost
23/05/23

Česká republika se připojuje k celoevropské kampani EFSA proti šíření afrického moru prasat (#StopASF).

PV

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) společně s Ministerstvem zemědělství v roce 2023 spojí síly v celoevropské kampani na podporu boje proti africkému moru prasat (AMP). Kampaň #StopASF, která probíhá již čtvrtým rokem, zvyšuje povědomí zemědělců, myslivců a veterinářů v osmnácti evropských zemích včetně České republiky o této nebezpečné nákaze a vyzývá k přijetí opatření k zastavení jejího šíření.

03/04/23

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

smf

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. Zdroj: www.silvarium.cz

16/02/23

Data ČSÚ ukázala další nárůst stavů přemnožené spárkaté zvěře. Ta znemožňuje obnovu pestrých lesů

PV

Aktuální data Českého statistického úřadu ukázala další nárůst počtů spárkaté zvěře, jejichž stavy dosáhly nových rekordních hodnot.

Zařazeno v Aktuality, ASZ ČR, Myslivost

03/11/22

Přestože kůrovcová kalamita ustupuje, vznikají nové takzvané červené zóny

PV

Ministerstvo zemědělství rozšířilo území tzv. červené zóny. V těchto oblastech mohou lesníci upustit od některých opatření tak, aby mohli efektivněji zasáhnout proti kůrovci. V roce 2019, kdy došlo k označení prvních zón, se tyto plochy díky zrychlující výsadbě lesů nové generace zase začínají zelenat.

Zařazeno v Aktuality, Lesnictví

21/09/22

Listnáčů se sází stále více. Jejich podíl při osazování nových lesů roste

PV

Výsadba listnatých stromů v Česku roste. Loni bylo obnoveno téměř 50 tisíc hektarů, což je nejvyšší hodnota v novodobé historii České republiky. Druhová skladba tuzemských lesů se neustále mění a trvale narůstá podíl lesů smíšených a s převahou listnatých stromů. Podíl listnáčů v lesích se mezi lety 2000 a 2021 zvýšil z 22,3 na 28,7 procent. Uvádí to Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2021, kterou dnes projedná vláda.

Zařazeno v Aktuality, Lesnictví

04/02/22

Výzva k podávání ohlášení a žádostí o finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu vlastníkům NESTÁTNÍCH lesů za období 2022 až 2026

PV

Výzva se vyhlašuje v podobě Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu vlastníkům nestátních lesů (čj. MZE-68333/2021-16221 ze dne 3. 2. 2022).

Zařazeno v Aktuality, Dotace, Lesnictví