Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Partneři

Partneři KIS – spolupracovníci

23/09/22

Sklizeň v Pardubickém kraji, budoucnost českého zemědělství, potravin a venkova

PV

Dobrou zprávou letošní sklizně je, že výnosy v Pardubickém kraji jsou meziročně u hlavních plodin, tedy u obilovin a řepky, vyšší. V porovnání s Českou republikou je vidět, že se nemáme dlouhodobě za co stydět a naši zemědělci patří mezi ty nadprůměrné a patří jim za to poděkování. Avšak v době války, v době kdy se mění klima, je pro každou zemi důležitá základní soběstačnost nejen u energií, léků, ale i u potravin. Snažíme se proto, aby nová Společná zemědělská politika a tzv. Zelený úděl tuto situaci reflektovaly a neviděly změny v zemědělství jen z pohledu ekologického, ale i z pohledu sociálního a ekonomického. Velká část změn je ekologicky globálně naprosto neefektivní a bohužel jen zbytečně sníží rozměr zemědělství nejen u nás, ale v celé EU! Výsledkem bude zbytečné zdražování potravin pro naše občany.

15/09/22

Zemědělci nesouhlasí s Evropskou zelenou dohodou, vyjeli na protest do ulic

PV

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR s podporou organizací sdružujících zemědělce napříč střední a východní Evropou využily dnešního setkání ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie v pražském Kongresovém centru, aby vyjádřili své znepokojení nad vysokými environmentálními požadavky zemědělské politiky Evropské unie.

SZP 2022+ Projektové intervence

smf

14/09/22

SPOLEČNÉ MEMORANDUM ZÁSTUPCŮ ZEMĚDĚLSKÝCH KOMOR EU 9

smf

V reakci na kritickou situaci zemědělců v Evropě a souběh několika neočekávaných nepříznivých okolností, jako je energetická krize, ruská invaze na Ukrajinu, destabilizace trhu a s tím související extrémní roční míra zemědělské inflace, jsme se jakožto zástupci zemědělských komor a organizací Visegrádské skupiny (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko) a Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska shodli na tomto společném stanovisku.

Zařazeno v AK ČR, Aktuality, ZS ČR

29/08/22

Výstupy z veřejného projednání návrhu Strategického plánu SZP na období 2023-2027 a posouzení jeho vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA)

smf

Zveřejňujeme výstupy z veřejného projednání návrhu SP SZP na období 2023-2027 a posouzení jeho vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA). Zdroj: Mze

26/08/22

K nastavení pravidel SZP 2022+

smf

Vzhledem k množícím se dotazům, nejasnostem a diskusím ohledně nastavení nového rámce SZP do každodenní praxe, tedy především jeho vliv na aktuální zakládání nových porostů řepky a ozimů pro sklizeň roku 2023 a řazení osevních postupů, požádal Jan Doležal, prezident AK ČR, svým dopisem náměstka ministra zemědělství pro řízení Sekce pro fondy EU Pavla Sekáče o vyjasnění vznesených zásadních otázek […]

23/08/22