Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Společná zemědělská politika EU

Společná zemědělská politika EU

23/09/22

Sklizeň v Pardubickém kraji, budoucnost českého zemědělství, potravin a venkova

PV

Dobrou zprávou letošní sklizně je, že výnosy v Pardubickém kraji jsou meziročně u hlavních plodin, tedy u obilovin a řepky, vyšší. V porovnání s Českou republikou je vidět, že se nemáme dlouhodobě za co stydět a naši zemědělci patří mezi ty nadprůměrné a patří jim za to poděkování. Avšak v době války, v době kdy se mění klima, je pro každou zemi důležitá základní soběstačnost nejen u energií, léků, ale i u potravin. Snažíme se proto, aby nová Společná zemědělská politika a tzv. Zelený úděl tuto situaci reflektovaly a neviděly změny v zemědělství jen z pohledu ekologického, ale i z pohledu sociálního a ekonomického. Velká část změn je ekologicky globálně naprosto neefektivní a bohužel jen zbytečně sníží rozměr zemědělství nejen u nás, ale v celé EU! Výsledkem bude zbytečné zdražování potravin pro naše občany.

15/09/22

Zemědělci nesouhlasí s Evropskou zelenou dohodou, vyjeli na protest do ulic

PV

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR s podporou organizací sdružujících zemědělce napříč střední a východní Evropou využily dnešního setkání ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie v pražském Kongresovém centru, aby vyjádřili své znepokojení nad vysokými environmentálními požadavky zemědělské politiky Evropské unie.

30/08/22

Podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy v novém období SZP

PV

Obsahem dokumentu je přehled základních podmínek na hospodaření podle standardů DZES. Jedná o informativní materiál pro žadatele.

29/08/22

Zemědělci budou moci osít úhory i příští rok a nebudou také muset na jednom poli střídat plodiny. Výjimky potvrdil ministr zemědělství Zdeněk Nekula

PV

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) rozhodl o přijetí dvou výjimek, které pro rok 2023 dovolují osít i pole, která by jinak povinně kvůli ekologii musela ležet ladem. Zemědělci také nebudou muset pěstovat na jednom pozemku jinou plodinu než v předchozím roce. Výjimky umožnila Evropská komise jako pomoc zemědělcům, kteří čelí prudkému nárůstu cen energie, pohonných hmot, hnojiv nebo krmiv.

18/07/22

Veřejná konzultace k připomínkování návrhu nařízení SUR

smf

Dne 22. června 2022 byl představen očekávaný návrh nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin – Regulation on the Sustainable Use od Plant Protection Products (SUR). Směrnice o udržitelném používání pesticidů (SUD) bude tedy transformována v přímo použitelný právní předpis – nařízení, které přinese mnohé povinnosti pro členské státy. V souvislosti s touto změnou […]

25/05/22

Navržená redistributivní platba ve výši 23 % na prvních 150 hektarů každého zemědělského podniku se měnit nebude

PV

V rámci vypořádání připomínek Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky (SZP) se nebude měnit navržená redistributivní platba ve výši 23 % na prvních 150 hektarů každého zemědělského podniku. Včera se na tom shodli předsedové stran vládní koalice. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) bude také dle dohody hledat další řešení pro podporu malých a středních podniků ve výši až 3 miliardy korun ročně.

24/05/22

Ministr zemědělství: Pro posílení výroby potravin podporujeme větší flexibilitu společné zemědělské politiky i v roce 2023

PV

Aktuální situace na komoditních trzích, ovlivněná zejména válkou na Ukrajině, a akční plán na vytvoření dopravních koridorů mezi Evropskou unií a Ukrajinou, které mají usnadnit vývoz zemědělských produktů, byly hlavními tématy zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Ministři jednali také o očkování proti ptačí chřipce jako doplňkovém nástroji pro prevenci a tlumení této choroby.

16/05/22

Rozhovor Tomáše Pancíře s Martinem Pýchou v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu

PV

„Oslabovat zemědělce, kteří produkují nejvýznamnější část potravin, je prostě špatně,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu a varuje, že nové nastavení dotací ze strany Ministerstva zemědělství České republiky je agrohazard. Ohrožena bude živočišná výroba i potravinová soběstačnost.

03/05/22

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo připomínky Evropské komise ke Strategickému plánu SZP

PV

Ministerstvo zemědělství dnes, po včerejším úvodním jednání s Evropskou komisí (EK), zveřejnilo plné znění připomínek, které obdrželo k návrhu Strategického plánu společné zemědělské politiky (SZP) na roky 2023-2027. Komise požaduje více se zaměřit na obnovitelné zdroje energie a doporučuje vyšší ambice zejména v oblasti ochrany životního prostředí.