Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Vzniká nejmodernější bioplynová stanice v ČR

10/12/11
smf

Tisková zpráva ze dne 8.12. 2011. Antonín Tušla, BioGazs.r.o.

Vzniká nejmodernější bioplynová stanice v ČR, přinese lepší využití biomasy

Tisková zpráva ze dne 8.12. 2011
Společnost BioGaz nyní dokončuje stavbu moderní bioplynové stanice v Mohelně. Jako první v České republice bude nová bioplynová stanice využívat technologii ležatého průtokového fermentoru. Díky tomu umožní efektivnější využití biomasy.Projekt je v realizaci od poloviny roku 2010, v současné době již probíhají finální stavební práce a montáže technologických celků. Stanice bude dokončena v březnu 2012. 
Nová bioplynová stanice v Mohelně je jednou z nejprogresivnějších realizací tohoto druhu v České republice. Bude využívat moderní německou technologii ležatého průtokového fermentoru, který umožní efektivnější zpracování substrátu. Díky tomu bude možné získat již v první fázi fermentace až 70 % biometanu. Pro výrobu energie a tepla bude použita kogenerační jednotka renomovaného rakouského výrobce Jenbacher 888 s výkonem 800 kW.  
„Při stavbě bioplynové stanice v Mohelně jsme se vůbec poprvé v České republice, rozhodli využít technologii ležatého průtokového fermentoru. Dochází, v něm k plynulému míchání substrátu a fermentor navíc umožňuje dávkování vstupních látek s vysokým obsahem sušiny,uvedl Antonín Tušla, jednatel společnosti BioGaz, která se zabývá projektováním a výstavbou bioplynových stanic. Technologie průtokového fermentoru je méně náročná na spotřebu elektrické energie a poskytne více biometanu hned v první fázi fermentace, dodal Tušla. 
Bioplynová stanice představuje unikátní a ekologické řešení zpracování bioodpadu, případně jiného biologicky rozložitelného materiálu, jehož produktem je bioplyn s vysokým podílem metanu. Díky kogenerační jednotce bude zařízení v Mohelně vyrábět elektrickou energii a teplo. Vedlejším produktem procesu fermentace je digestát, který lze použít jako kvalitní hnojivo.
„Nová bioplynová stanice přinese jedno pracovní místo, napomůže rovněž ke stabilizaci a rozvoji místního zemědělského podniku,uvedl starosta obce Mohelno Jiří Kostelník. „V budoucnu chceme využívat teplo, které bioplynová stanice vyrábí, pro vytápění některých objektů v obci. S provozovatelem zatím o podobě možné spolupráce jednáme,doplnil Kostelník.
Antonín Tušla, BioGazs.r.o.