Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Kdo to jenom vymýšlí?

30/09/11
smf

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 27. září 2011.

Kdo to jenom vymýšlí?

   Asi před půl rokem jsme se vyjadřovali k dotazu, jak je to s „recyklací“ krabicového mléka. Zda jakási na dně skrytá čísla neznamenají, kolikrát bylo neprodané mléko znovu „převařeno“ a znovu nabídnuto zákazníkům. Odpověď: každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby. Pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu.
   Zdá se, že tato odpověď nebyla pro někoho uspokojivá, tudíž se nyní objevují opět dotazy na toto téma a i po internetu se šíří zavádějící informace. Proto tedy uvádíme následující. Jak to tedy je přesně:
Někde ve spodní části krabice jsou opravdu nějaká čísla. V případě krabicového mléka o objemu 1 litr to jsou číslice 1 2 3 4 a 5, ta označují jednotlivé pásy na kotouči s papírem, ze kterého je obal vyráběn. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne na různém počtu pásů – menší obaly jich mohou mít až sedm. Podle informace, která se lavinovitě šíří mezi spotřebiteli, označuje chybějící číslo v řadě 1 2 3 4 5 počet, kolikrát bylo mléko uvnitř obalu převařeno (recyklováno). Ve skutečnosti chybějící číslo označuje pás, na který se tisklo (např. pokud schází č. 4, znamená to, že se design tiskl na 4. pás). Daná čísla se tisknou ve výrobním závodě před laminací.
    Takže pokud je na laminátu v řadě 12345, znamená to, že na roli před řezáním je vedle sebe 5 designů (počet designů tištěných vedle sebe záleží na jejich šíři a na šíři tiskařského stroje). Aby se odlišily po rozřezání (například pro snazší identifikaci vady štočku při případné reklamaci) je v řadě jedno číslo vynecháno, aby bylo jasné o kterou roli (část nerozřezané role) se jednalo. V případě čísel např. 123 5 je jasné, že se jedná o 4. roli, a v případě 1234 o 5. roli.
     Je třeba dodávat, že „recyklace“ krabicového mléka, jak naznačují někteří …, by byla neekonomická i nelogická? Ostatně ani žádné takové zařízení k takovéto „činnosti“ mlékárny ani nemají, o čemž se náš dozor i přesvědčuje.
 
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR, zdroj: www.svscr.cz