Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Porostou plochy energetických plodin i v ČR?

11/05/11
smf

Plochy energetických rostlin v Německu by mohly stoupnout ze současných 1,8 mil. ha na přibližně 3 mil. ha. Zdroj: Agronavigator

Ministryně Aigner chce rozšířit pěstitelské plochy energetických rostlin

    Německá ministryně zemědělství Ilse Aigner (CSU) chce výrazně zvýšit pěstitelské plochy rostlin k získávání energie. Plochy by mohly stoupnout ze současných 1,8 mil. ha na přibližně 3 mil. ha, sdělila ministryně minulý týden regionálnímu deníku Passauer Neuen Presse. Díky tomu by teoreticky mohlo být vyrobeno více než 45 terrawatthodin bioelektřiny ročně. Tato kapacita odpovídá téměř jedné třetině množství elektrické energie, která byla v roce 2010 vyrobena ve všech 17 jaderných elektrárnách v Německu.
 
„Více než 65 procent obnovitelné energie pochází již dnes z biomasy, zbytek se získává z větru, vody a slunce“, podotýká ministryně. „Zemědělci budou také stále více dodavateli energie, a to aniž by bylo potřeba výrazně redukovat produkci potravinářských a krmných plodin“. Současné pěstitelské plochy energetických rostlin odpovídají podílu 15 procent veškerých pěstitelských ploch (12 mil. ha). Výzvou budoucnosti je dosáhnout co možná nejvyšší energetické efektivity na hektar. „V zásadě stále platí, že pěstování potravinářských plodin musí mít přednost před pěstováním energetických rostlin. Talíř a nádrž je třeba vzájemně sladit“, zdůraznila ministryně.