Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

 ASZ ČR k řešení situace na trhu s mlékem

12/01/09
smf

Předseda ASZ ČR Stanislav Němec jednal s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem k závažné situaci na trhu s mlékem. Zdroje: www.asz.cz, www.mze.cz
 
 

Gandalovič jednal se soukromými zemědělci o situaci na trhu s mlékem
 
Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes jednal s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Stanislavem Němcem o situaci na trhu s mlékem. Šéf ASZ ČR ministrovi předložil návrhy opatření, které by  měly podle asociace pomoci řešit současnou situaci v sektoru.
Návrh ASZ ČR obsahuje celkem devět bodů včetně rozšíření garance úvěrů zemědělcům prostřednictvím PGRLF nebo využití českého předsednictví k nastartování diskuse o možnosti vývozu mléčných přebytků z EU.
Ministr se zajímal zejména o návrh na zavedení „konvergenčního programu“ na podporu výrobců mléka, kteří by se rozhodli anebo byli nuceni ukončit výrobu mléka. Předmětem další diskuse by mohla být podle jeho slov také eliminace daňové zátěže u přímých plateb.
 Jsme připraveni o návrzích Asociace soukromého zemědělství ČR dále jednat. Našim cílem je najít taková řešení, která by nesměřovala pouze ke stabilizaci sektoru zemědělství jako takového, ale vždy také zohledňovala požadavky drobnějších zemědělců, kteří neodmyslitelně patří na český venkov a spoluvytváří kolorit české vesnice,“ uvedl ministr Gandalovič.
  Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Pracovní návrh ASZ ČR k řešení situace na trhu s mlékem (a nejenom s ním)

Předseda ASZ ČR Stanislav Němec  jednal s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem k závažné situaci na trhu s mlékem, která v posledních dnech a týdnech nabrala rychlý spád. Ministr zemědělství se seznámil s návrhy ASZ na některá opatření, která by mohla tuto situaci pomoci řešit a přislíbil, že se jimi bude velmi intenzivně zabývat (přehled návrhů je uveden dále v tomto článku). Ministr se zajímal zejména o návrh na zavedení „konvergenčního programu“ na podporu výrobců mléka, kteří by se rozhodli anebo byli nuceni ukončit výrobu mléka. Ministr se již podle svého vyjádření také zabývá návrhem na zvážení eliminace daňové zátěže u přímých plateb, který ASZ ministrovi doručila již před vánoci.
Zdroj: www.asz.cz