Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Madeta chce vypovědět dodávky mléka

21/12/08
smf

Madeta, největší mlékárna v Česku, chce podle informací zpravodajské televize Z1 od ledna vypovědět dodávky desítek tisíc litrů mléka denně od zemědělců. Zdroj: Mladá fronta Dnes

Madeta chce vypovědět dodávky desítek tisíc litrů mléka od zemědělců
Madeta, největší mlékárna v Česku, chce podle informací zpravodajské televize Z1 od ledna vypovědět dodávky desítek tisíc litrů mléka denně od zemědělců. Důvodem je snížení odbytu mléčných výrobků. Zemědělci chtějí na snížení dodávek mléka reagovat stávkou v ulicích všech regionů.
Agrární komora upozornila, že místo propagační akce na prodej mléčných výrobků vyjedou do ulic traktory a další zemědělská technika. "My mezi svátky budeme jednat a budeme hledat nějaké řešení. Ale řešení žádné není," řekl tomu Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.
Původní plán Agrární komory počítal s tím, že zemědělci budou rozdávat mléko před supermarkety. "Akce mají za úkol upozornit veřejné mínění, upozornit politiky i vládu, že je tady obrovský problém, a tím je zhroucení trhu s mlékem," uvedl Veleba.
Současné výkupní ceny mléka jsou podle zemědělců nerentabilní a mohou vést k likvidaci chovů hovězího dobytka.
Generální ředitel Madety Milan Teplý se nechtěl k ukončení smluv s některými zemědělci podle Z1 vyjádřit. Mlékařské družstvo Střed, které o smlouvách s mlékárnou vyjednává, uvedlo, že jde o desítky tisíc litrů denně, které již nechce Madeta odebírat. Ukončení smluv se podle něj má týkat především malých farem. "Některé mléko může zůstat od 1. ledna příštího roku venku u zemědělců," dodal k tomu Zdeněk Houška z Mlékařského a hospodářského družstva JIH.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, 20.12.2008