Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

K zasedání Rady pro zemědělství a rybářství

19/06/12
smf

V Lucemburku se v pondělí konalo zasedání Rady pro zemědělství a rybářství .Zdroj: MZe

V Lucemburku se v pondělí konalo zasedání Rady pro zemědělství a rybářství
     Ministři jednali v Lucemburku zejména o reformě Společné zemědělské politiky (SZP). Diskuse se soustředila na rozvoj venkova s ohledem na životní prostředí a možnosti spolufinancování jednotlivých opatření. Končící dánské předsednictví také představilo svou zprávu o pokroku v projednávání reformy SZP. Ministři projednali další témata, například pohodu zvířat, dopady rezistence vůči antibiotikům u zvířat či situaci na trhu s mlékem. Českou delegaci vedl náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.
Zástupci předsednického Dánska přednesli zprávu o pokroku, kterého se jim podařilo dosáhnout v diskusi o reformě SZP.       
   „Česká republika oceňuje intenzitu, se kterou dánské předsednictví pracovalo na úpravách návrhů Evropské komise k reformě Společné zemědělské politiky. Výsledky zapracované ve zprávě o pokroku odrážejí naše hlavní priority a jsou základem pro další jednání nadcházejícího kyperského předsednictví,“ hodnotí práci končícího dánského předsednictví ministr zemědělství Petr Bendl.
"Jedná se také o signál vůči Evropskému parlamentu. Doufáme, že se kyperské předsednictví bude soustředit na co největší pokrok v jednáních tak, aby SZP na léta 2014 – 2020 byla připravena co nejdříve. Mezi klíčové oblasti, o kterých se vedou největší diskuse, stále patří zastropování a struktura přímých plateb včetně začlenění ozelenění SZP, definice aktivního farmáře, zjednodušení SZP nebo stanovení finanční obálky pro rozvoj venkova," dodal náměstek Hlaváček.
     Debata o rozvoji venkova potvrdila, že SZP by měla odpovídajícím způsobem přispět k ochraně životního prostředí, řešení problémů s biologickou rozmanitostí a dopadů změn klimatu. „Každý členský stát má specifické podmínky. Pokud však bude zaveden povinný podíl na financování opatření k ochraně životního prostředí, tak by se na tom měl každý členský stát podílet odpovídajícím způsobem,“ říká Martin Hlaváček.
Kateřina Böhmováředitelka Odboru komunikace MZe
Zdroj: 19.06.2012 | MZe ČR