Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Kompenzace pro pěstitele zeleniny

29/07/11
smf

Českým pěstitelům zeleniny poškozeným aférou E.coli přiznal Brusel více než 260 tisíc EUR. Zdroj: MZe

Českým pěstitelům zeleniny poškozeným aférou E.coli přiznal Brusel více než 260 tisíc EUR
Českým zemědělcům, kterým krize následkem výskytu bakterie Escherichia coli (E.coli) způsobila ztráty na zeleninové produkci, přiznalo dnešní rozhodnutí Evropské komise (EK) kompenzaci 261 935 EUR. Částka odpovídá požadavkům zelinářů tak, jak je upřesnily a vyčíslily kontroly Státního zemědělského intervenčního fondu na podkladu hlášení jednotlivých pěstitelů.
„Platby by měly být podnikům, které požádaly o podporu Evropské unie, uhrazeny do 15. října letošního roku. Podle nařízení Evropské komise si zemědělci mohli požádat o výjimečnou podporu na salátové okurky, rajčata, papriky, saláty a endivie (štěrbák) a také cukety. Pokud jde o české zemědělce, týká se kompenzace pouze okurek a salátů, ostatní plodiny totiž v době aféry kolem E.coli v Česku ještě nerostly,“ upřesňuje náměstek pro Společnou zemědělskou politiku Juraj Chmiel.
Evropská komise neuznává zemědělcům ušlé zisky, a proto je kompenzace pouze náhradou za neprodejné produkty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel celkem deset oznámení o provedení opatření pro odškodnění od sedmi žadatelů. „Kontroly Státního zemědělského intervenčního fondu na místě a poté, co upřesnily výměry plochy, vyčíslily celkovou požadovanou částku této mimořádné podpory na přibližně 6,375 milionu korun,“ uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
Evropský trh s ovocem a zeleninou zasáhla tato krize v období 26. 5. až 30. 6. letošního roku. Bakterie E.coli způsobující krvácivé průjmy byla spojována s konzumací některých druhů čerstvého ovoce a zeleniny. V ČR bylo možné zboží z trhu stahovat či nesklízet. Staženo z trhu bylo 60,43 tun salátu v hodnotě 23 507,27 EUR, k nesklízení salátu pěstitelé přikročili na 19,17 ha v hodnotě 134 207,33 EUR a nesklízení okurek na 1,93 ha v hodnotě 104 220,00 EUR. ČR požádala EK o podporu ve výši 261 934,6 EUR, a ta navrhla ČR přidělit 261 935 EUR. Pro všechny členské státy na kompenzaci ztrát EK vyčlenila částku v maximální výši 227 mil.EUR.
Střevní epidemie šířená bakterií enterohemoragická E. coli si v Evropě vyžádala životy nejméně 50 lidí, hlavně v Německu. Čeští epidemiologové zaznamenali jen jeden případ nákazy, a to u americké turistky nakažené v Německu. Nejprve byly za zdroj nákazy považovány okurky dovezené ze Španělska. Jejich testy v Německu však nepotvrdily, že by byly kontaminovány nebezpečným typem EHEC. Zatím poslední stopou, kterou německé úřady mají, jsou semena z Egypta.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

zdroj: www.eagri.cz, 28.7.2011