Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Kde vzít na dotace?

26/07/10
smf

Vládní koalice to totiž nebude mít jednoduché. Zavazuje se k úsporám, přitom současně zemědělcům slibuje miliardy na přímé platby. Zdroj: Euro.cz, autor: T.Králová

Kde vzít na dotace? Podojit státní lesy a Budvar

Pravicová zemědělská politika neexistuje nikde v EU, říká nový šéf Ivan Fuksa

 
MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ
 
    Na ministerstvu financí se točil kolem privatizací. Státní podniky chce přeměňovat i jako ministr zemědělství. Ivan Fuksa (ODS), který dosud agrární sektor vnímal hlavně jako konzument, ho teď provede veledůležitým obdobím. Bude naplněné dohadováním o tom, jaká bude po roce 2013 na dalších sedm let společná zemědělská politika Evropské unie. A půjde jako vždy o peníze. U nich také Fuksa, donedávna první náměstek ministra financí, na novém působišti začíná.
            Po pár dnech v úřadu má představu, kde ušetří polovinu z úspor předepsaných programovým prohlášením. Rychle se také porozhlédl po zdrojích, odkud by mohly přitéct další peníze. Vládní koalice to totiž nebude mít jednoduché. Zavazuje se k úsporám, přitom současně zemědělcům slibuje miliardy na přímé platby. Stát se tak snaží dorovnávat nižší úroveň dotací, kterou tuzemští farmáři dostávají z unijní kasy oproti sedlákům v původní evropské patnáctce. EU teď ovšem koketuje s myšlenkou nevyplácet v budoucnu rozhodující agrární dotace jen z bruselské pokladny. Přispívat by mohly také jednotlivé státy. K tomu už Fuksa svými plány připravuje půdu.
 
PŘISYPOU I FONDY
 
„V našem resortu jsou firmy, které vykazují slušný zisk,“ uvádí ministr. Poohlíží se, co by mohlo kápnout z podniků Lesy České republiky a Budějovický Budvar. V tom ho inspiruje třeba společnost ČEZ, v níž byl donedávna místopředsedou dozorčí rady. „V první řadě musíme Lesy ČR a Budvar překlopit na akciovou společnost, a to jsou velké kroky,“ dobře si uvědomuje Fuksa. Snadněji může peníze vytahovat z různých fondů, a s tím také počítá. Je už pravidlem, že na dotace zemědělcům přispívá Pozemkový fond. Aktuálně má na účtu kolem 3,5 miliardy korun nastřádaných z prodeje státní půdy a pronájmů nemovitostí. Nový ministr se chce podívat i na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), který vypomáhá podnikatelům ručením za bankovní úvěry a dotacemi úroků k úvěrům. Fond se už několik let umí obejít bez příspěvku ze státního rozpočtu.
            „Prostředky fondu jsou uloženy v bankách a je otázka, jak efektivně,“ říká nový agrární šéf. Přemítá, zda by nebylo výhodnější si peníze půjčit. K tomu by ovšem potřeboval změnu zákona. PGRLF, jehož jediným akcionářem je ministerstvo zemědělství (MZe), ale těmito depozity ručí za bankovní úvěry. Vminulém roce poskytl garance ve výši zhruba 600 milionů korun a díky tomu si podnikatelé od bank vypůjčili přes šest miliard korun. Téměř 600 milionů korun vyplatil fond na dotacích úroků. V koaliční smlouvě se přitom vládnoucí strany zavazují, že okruh podpor z PGRLF do konce příštího roku ještě rozšíří.
 
AUDIT V LESÍCH
 
     Pořádek chce nový ministr udělat hlavně v Lesích ČR, kam vedla i jeho první cesta. „Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy ČR přestaly být černou ovcí, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty,“ slibuje. Státní podnik by měl na Fuksův pokyn pozastavit veškeré probíhající i plánované tendry. Jejich efektivnost a transparentnost prověří ministerský tým vedený prvním náměstkem Romanem Bočkem (ODS). „Chceme se seznámit s tokem peněz a posoudit, zda se nějaké výdaje nedají zastavit, omezit či odsunout. Na vše chceme audit,“ říká ministr. Situaci ve státním podniku chce probrat i s Jiřím Olivou (TOP 09), který jedenáct let Lesy ČR řídil, než musel v roce 2003 odejít.
            Po dlouhodobé vládě lidovců a sociálních demokratů v agrárním resortu je Fuksa po Petru Gandalovičovi druhým občanským demokratem a profesním neodborníkem. Fuksa, označovaný za Kalouskova muže, měl původně zamířit na dopravu. „Nejsem zemědělský expert. To má výhodu, že si dokážu udělat odstup,“ říká. Loď se při změně kurzu může otáčet jen postupně, říkal Gandalovič a o nějaké převratné změny se nepokoušel. Ani Fuksa, který umí kormidlovat svižnou námořní jachtu, se k nabrání výraznějšího směru doprava nechystá. „Pravicová politika v zemědělství neexistuje nikde v Evropské unii. Vše je postavené na dotacích, pak už nemůžeme mluvit o svobodném trhu,“ vysvětluje.
 
ZMĚNY V ČESKÉ REŽII
 
Chce ovšem využít prostoru, který je v české režii. A není úplně malý. K proklamovanému posílení vlastnických práv vede cesta přes pozemkové úpravy. Ty ministr řadí mezi důležité položky, u nichž nechce razantněji omezovat finanční příděl. Zaměřit se chce na protipovodňová opatření. Oživuje antibyrokratickou komisi, založenou za Gandaloviče. Její efekt není „jen“ v tom, že ubude mnohdy nesmyslné papírování, které zatěžuje zemědělce. Časem by odbourávání byrokracie měli třeba zaznamenat lidé, kteří chtějí nakupovat na farmářských trzích. Mnohdy ale nemají co. Brzy je vyprodáno a organizátoři trhů marně pátrají po sedlácích, kteří by nabízeli produkty, po nichž je sháňka. Neexistují. Příliš přísné a nákladné požadavky hygieniků a veterinářů odradily zemědělce od toho, aby si zřídili minimlékárnu nebo minijatka. „Stačí se podívat do Rakouska a Německa, co vše se dá ve skromných podmínkách na statku udělat. K tomu potřebujeme upravit legislativu,“ chystá se Fuksa.
            Během prvního týdne ve funkci ministr vyměnil dva ze šesti náměstků. S Romanem Bočkem, který na MZe přišel z dopravy, se Fuksa zná z Příbrami. „Úspěšně během roku a půl zvládl transformaci dvou nemocnic v okresním městě. Předtím to žádná politická reprezentace za patnáct let neuměla vyřešit,“ chválí Fuksa svou pravou ruku. Ve funkci nepřežil Stanislav Kozák, který pět let řídil komoditní sekci. Na MZe působil už od časů Josefa Luxe a na „baráku“ zažil sedm ministrů. Po sněmovních volbách Kozák přestoupil od lidovců do TOP 09. Díky tomu se neztratí, je vrchním ředitelem zemědělských agentur v okresech. I takto se „Topka“ před komunálními volbami dostává do regionů. Kozáka nahradil spolustraník Karel Tureček, bývalý statutární náměstek Fuksova předchůdce Jakuba Šebesty. S odvoláním náměstka pro životní prostředí, výzkum a vzdělávání Jiřího Urbana (Strana zelených) zanikla i tato funkce. Zcela nový post náměstka pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU obsadil Juraj Chmiel, který byl ve Fischerově vládě ministrem pro evropské záležitosti vyslaným ODS. Fuksa si ponechal ekonomického náměstka Oldřicha Černocha, lesního náměstka Jiřího Nováka a náměstka pro vodní hospodářství Aleše Kendíka.
Zdroj: www.euro.cz, autor: T.Králová