Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Ke sklizni roku 2009

31/08/09
smf

Sklizeň bude oproti loňsku o deset procent nižší. Zdroj: www.mze.cz
 
 

 
V Českých Budějovicích, 29. srpna 2009
 
 
Sklizeň bude oproti loňsku o deset procent nižší
 
Úroda obilovin bude letos o zhruba deset procent nižší než v loňském roce. Sklizeň lze označit za průměrnou a především plně dostačující k pokrytí všech potřeb České republiky v dobré kvalitě. V průběhu Národních dožínek v rámci 36. ročníku agrosalonu Země živitelka to dnes uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.
 
Národních dožínek, které jsou tradičním místem pro hodnocení výsledků sklizně, se dnes společně s ministrem Šebestou zúčastnil i předseda vlády ČR Jan Fischer.
„Počasí nám letos ukázalo v plné síle svoji nadvládu a rozmary. Letošní povodně v České republice ale byly naštěstí lokálního charakteru, a přestože v některých regionech způsobily velké materiální ztráty, celkově jejich rozsah neovlivní sklizeň v České republice významnějším způsobem,“ uvedl v rámci svého vystoupení ministr Šebesta. 
Sklizňové práce spějí podle jeho slov ke svému závěru, sklizeň ozimého ječmene a řepky prakticky skončila. Dokončuje se sklizeň pšenice, jarního ječmene a žita. Podle posledních souhrnných informací ze začátku tohoto týdne bylo podle MZe sklizeno 92,92  procent ploch základních obilovin s průměrným výnosem 5,13 t/ha, to znamená celkem 6,8 milionů tun. Řepky je sklizeno 99,64 procent ploch s průměrným výnosem 3,23 t/ha, tedy 1,1 milionu tun.
 
MZe předpokládá ve sklizňovém roce 2009 celkovou sklizeň všech obilovin včetně kukuřice ve výši 7,4 milionu tun, přičemž k pokrytí tuzemské spotřeby zcela postačí objem 5,3 milionu tun. Výnosy dosahují lepšího průměru, než se dalo očekávat po velmi suchém počasí na počátku vegetace. Problémem je ale podle ministra meziroční propad cen obilovin i řepky jak na domácím tak na světovém trhu. 
 
„Proto budeme v marketingovém roce 2009/10 prosazovat aktuální intervenční nákup pšenice a ječmene, neboť se jedná o hlavní nástroj při řešení přebytků na trhu s obilovinami v EU a v podstatě určitou záchrannou síť před ještě hlubším propadem cen,“ řekl ministr Šebesta
Zdroj: www.mze.cz