Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Přívalové srážky napáchaly zemědělcům škody

07/07/09
smf

Déšť a vysoká vlhkost vzduchu mohou na Orlickoústecku způsobit problémy v podobě plísní a houbových chorob. Zdroj: www.denik.cz
 

Přívalové srážky napáchaly zemědělcům škody
Déšť a vysoká vlhkost vzduchu mohou na Orlickoústecku způsobit problémy v podobě plísní a houbových chorob.Sklizeň by mohla na Orlickoústecku začít do tří týdnů, vše ale záleží na počasí. Přívalové srážky v regionu sice nenapáchaly na porostech velké škody – lokálně polehá jen řepka, přesto se současný ráz počasí na letošní sklizni může negativně projevit.
„Velký problém asi nastane se silným výskytem houbových chorob a plísní, protože panuje vysoká vlhkost, dlouhodobé srážky a pařlivo. V jakém stavu porosty skutečně budou, se ukáže v nejbližší době, ale nebezpečí tu je obrovské,“ obává se ředitel okresní Agrární komory Václav Koblížek.
Plísně ohrožují také brambory, a to nejen na plochách zemědělských podniků a farem, ale na všech zahrádkách. Čekají na slunce „Půda je podmáčená. Potřebovali bychom dva tři dny stálejšího slunečného počasí s mírným větrem, který by co nejrychleji pozemky osušil, aby se na pozemky dalo najet a zahájila se ochrana,“ dodává Koblížek.
Neutuchající deště ohrozily sklizeň
Deštivé počasí se v průběhu senosečí podepsalo i na kvalitě sena a senáží, tedy krmiv. Podle Koblížka by sklizeň ozimého ječmene mohla začít za dva až tři týdny, potom budou následovat další plodiny. Ke sklizni bude letos na Orlickoústecku připraveno celkem přes 18 tisíc hektarů obilovin.
Z toho nejvíce – 7,5 tisíce hektarů – ozimé pšenice a jarního ječmene 4 tisíce hektarů. Po 2,5 tisíci hektarů bude ozimého ječmene a tritikale, ještě o něco méně potom ovsa a žita.
Řepka se letos pěstuje na více než pěti tisících hektarech.

Zdroj: Denik.cz, 06.07.2009