Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Likvidační ceny mléka

25/08/08
smf

Krizový štáb bude řešit výkupní ceny mléka, jsou prý likvidační. Zdroj: Mladá fronta Dnes, 23.08.2008

Krizový štáb bude řešit výkupní ceny mléka, jsou prý likvidační
Výkupní ceny mléka pod hranicí osmi korun za litr jsou pro zemědělce likvidační. Po pátečním jednání Agrární komory na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích to řekl její prezident Jan Veleba. Situací na trhu s mlékem se proto bude zabývat krizový štáb.
"Pokud farmář prodává mléko za osm korun a obchodník ho zákazníkům nabízí za šestnáct, pak to není spravedlivé. Řetězce mají neuvěřitelně vysoké marže. Zemědělci naopak prodělávají," zdůraznil Veleba.
Za méně než osm korun vykupuje tuto základní surovinu největší česká mlékárna Madeta. V červenci oznámila snížení ceny na 7,80 koruny za litr. "Museli jsme k tomu přistoupit kvůli konkurenci. Ceny padají všude v Evropě," řekla tehdy Barbora Daňková z oddělení komunikace mlékárny.
Na nové ceně se nedohodli
O dalším vývoji výše plateb Madeta se svými dodavateli stále jedná. Na nové ceně se ale zatím nedohodli. "Pochopitelně, že se nám tato situace nelíbí. Hledáme cesty, jak z toho ven. Upřednostňujeme ale dohodu s českými mlékárnami," poznamenal dnes Zdeněk Houška, místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih, které Madetě dodává téměř polovinu její denní spotřeby mléka.
Pokud budou jeho ceny i nadále klesat, začnou podle Veleby družstva své chovy rušit, nebo budou vozit více mléka do ciziny, hlavně do Německa. "Producenti této suroviny mají úvěry, které musí splácet. To by jim ale tak nízké platby neumožnily. Může nastat podobná situace jako u prasat. Kvůli nízkým cenám se jejich stavy rapidně snižují. Během dvou let nebudeme soběstační v produkci vepřového ani z padesáti procent," upozornil Veleba.
Krizový štáb bude řešit také miliardové škrty v návrhu rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Na problém už Agrární komora upozornila i šéfa tohoto resortu Petra Gandaloviče.
"Bohužel jsme s ním nenašli společnou řeč. Pokud bude rozpočet v této podobě schválený, dostanou naši zemědělci na přímých platbách asi o čtvrtinu méně než kolegové v zemích evropské patnáctky," konstatoval Veleba. Dodal, že situaci navíc komplikuje i velké zdražení hnojiv. Jejich ceny meziročně vzrostly až o šedesát procent. Oproti tomu výrazně klesají ceny obilí nebo vepřového.
"Zatím se snažíme stavy prasat udržet. Ztrátu kryjeme výnosy ze živočišné výroby. Je to opravdu těžká krize, přesto doufám, že se vývoj otočí," poznamenal předseda představenstva Družstva Agra Březnice u Bechyně Vladislav Hájíček.
Dnes ale mají čeští zemědělci na Zemi živitelce příjemnější starosti. Připomínají si totiž Národní dožínky. Oslav spojených s koncem sklizně se účastní i prezident Václav Klaus.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, 23.08.2008