Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Dojde k regulaci produkce mléka?

14/08/08
smf

Vedení Agrární komory kvůli nízkým výkupním cenám zvažuje regulaci produkce mléka. Nynější ceny podle zemědělců nepokrývají náklady na výrobu.Zdroj: www.penize.cz, ČTK

Agrární komora zvažuje regulaci produkce mléka
Vedení Agrární  komory kvůli nízkým výkupním cenám zvažuje regulaci produkce mléka. Nynější ceny podle zemědělců nepokrývají náklady na výrobu.
Největší tuzemská mlékárna Madeta snížila začátkem srpna výkupní cenu mléka pod hranici osmi korun. Následovali ji další producenti mléka v Česku. Antimonopolní úřad se chystá Agrární komoru pečlivě sledovat, řekl ČTK Robert Neruda z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Z pohledu soutěžního práva není přípustné, aby AK vydávala jakákoliv cenová doporučení, popřípadě výzvy k omezení produkce, a to ani v situaci klesající výkupní ceny , uvedl.
"ÚOHS velice pozorně sleduje situaci v oblasti mlékárenství. Sledujeme nejen chování zpracovatelů, ale i prvovýrobců. V rozporu se zákonem o ochraně hospodářské soutěže jsou bezesporu nejen dohody jednotlivých soutěžitelů ohledně cen, ale též cenová doporučení vydávaná sdruženími," řekl Neruda.
Podle Barbory Daňkové z oddělení komunikace Madety přiměla jihočeskou mlékárnu ke snížení ceny především klesající cenová poptávka po mléčných výrobcích a v jejím důsledku klesající cena na světových trzích . Madeta kvůli tomu prodělávala 20 procent na litru mléka, uvedla před časem Daňková.
Situace na trhu s mlékem byla hlavním důvodem dnešní porady vedení Agrární komory a šéfů jejích krajských poboček. Účastníci se dohodli, že budou jednat o dalších krocích, pokud situace pro zemědělce bude trvale nepříznivá. Mělo by se tak stát na společném jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory 22. srpna.
Agrární komora se bude podle Veleby snažit přesvědčit dosud neorganizované producenty mléka, kterých je zhruba 40 procent, aby vstupovali do odbytových organizací, a posílili tak svou pozici při jednání s mlékárnami o výkupních cenách.
Madeta nedávné snížení cen avizovala v médiích. Její krok přislíbil prošetřit předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Výrobci by podle něj neměli dávat cenové signály přes média.
Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje asi 1,5 milionu litrů.
Zdroj: www.penize.cz, ČTK