Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Cena mléka trápí zemědělce na Svitavsku

13/08/08
smf

Nízké výkupní ceny za mléko trápí zemědělce ve svitavském okrese. Nejen velké mlékárny v republice diktují ceny. Také zemědělci v regionu dostávají za mléko stále méně peněz. Zdroj: www.svitavsky.denik.cz
 

Boj o cenu mléka se vyostřuje
Nízké výkupní ceny za mléko trápí zemědělce ve svitavském okrese. Nejen velké mlékárny v republice diktují ceny. Také zemědělci v regionu dostávají za mléko stále méně peněz.
„Je to celorepublikový problém, takže svitavského okresu se týká také,“ potvrzuje Josef Gracias, ředitel svitavské pobočky České agrární komory. „Sledujeme, že jsou na chovatele vyvíjeny tlaky a ceny za mléko neodpovídají nákladům. Rostou ceny energií, pohonných hmot a krmiv,“ dodává Josef Gracias.

Pokles o tři koruny
Zemědělci ve svitavském okrese zaznamenávají snížení ceny za mléko oproti loňskému průměru přibližně o dvě až tři koruny za litr. Podle slov některých odborníků se jedná o hru se zemědělci. Mlékárny dobře vědí, že chovatelé nemají na výběr.
To, že ceny nekorespondují s náklady, potvrzuje Jiří Navrátil, ředitel firmy Agronea Polička, která dodává mléko poličskému Agricolu. „Od začátku roku poklesla cena mléka o tři koruny, to pro nás znamená rovněž výpadky v tržbách,“ říká Jiří Navrátil. Podle jeho slov však odběratel trvá na svém.
O kompromis se Agronea pokoušela ale bezvýsledně. „Nepodepíšeme dodatky ke smlouvě,“ hovoří o dalším postupu s odběratelem Jiří Navrátil. Také on tvrdí, že je situace mezi dodavateli a odběrateli složitá.
S podobnými problémy se potýká Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů v Litomyšli, které zásobuje mlékárnu v Hlinsku. „Mlékárna se hájí špatným odbytem. Ve výroční zprávě ale zjistíte, že na tom nejsou tak špatně, jak říkají,“ tvrdí Jiří Janeček, předseda zemědělského družstva. „V současné době ještě nevím, za jakou cenu jsem prodával mléko v červenci. Taková je bohužel realita,“ dodává Jiří Janeček.

Snižovat musíme
Problematika výkupních cen mléka ale není jednoduchá ani pro mlékárny. „Jsme nuceni výkupní cenu snižovat, protože jsme ve ztrátě,“ vysvětluje ředitel Agricolu v Poličce Jiří Roček. „Více se k tomu nemohu vyjadřovat, je to složitá záležitost,“ uzavírá ředitel Roček.
Na dohadech o ceně mléka mají svůj podíl i obchodní řetězce, které se snaží udržovat stále nízké ceny. Pro zemědělce to ale mnohdy může znamenat ukončení činnosti. „Je otázka času, jak dlouho budou schopni tuto situaci kompenzovat jinou výrobou,“ podotýká Josef Gracias. Podle jeho slov jsou ztráty citelné jak pro velké, tak pro malé farmáře. (ped)