Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Salmonela v našich chovech prasat téměř není

18/06/08
smf

V porovnání s řadou členských zemí EU je na tom ČR, pokud jde o četnost salmonel v chovech prasat, velmi dobře. Upozorňuje na to mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. Zdroj: www.agris.cz , 17.6.2008

Salmonela v našich chovech prasat téměř není
V porovnání s řadou členských zemí EU je na tom ČR, pokud jde o četnost salmonel v chovech prasat, velmi dobře. Upozorňuje na to mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.
Ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) o výskytu salmonel u porážených prasat v pětadvacítce členských států EU za roky 2006 – 2007 totiž podle Dubna vyplývá, že například v tak rozvinuté zemi jako je Dánsko, byla zjištěna salmonela v 7, 7 % vzorků, v sousedním Německu dokonce v 18 % vzorků, zatímco v ČR je to 5, 8 %. Samozřejmě je co zlepšovat, ale v porovnání se sousedy se opravdu nemáme za co stydět. Toto by mohl být i jeden z argumentů pro kvalitu našich chovů a nepřímo i pro kvalitu českého vepřového.
Z EFSA publikovaných výsledků je patrné, že se salmonela v EU vyskytuje v průměru u každého desátého prasete (10,3) poráženého pro výživu lidí. V jednotlivých členských státech EU se výskyt salmonely pohyboval od 0 do 29 %.
Proč se salmonele věnuje taková pozornost? Proto, že salmonelóza je jednou z nejčastějších příčin onemocnění z potravin v Evropě. Například v roce 2006 to bylo 160 649 případů onemocnění, což je přibližně 35 osob na každých 100 000. Salmonelou způsobované infekce u lidí jsou ve většině případů spíše mírné, nicméně u oslabených jedinců, starších osob a dětí, mohou být i smrtelné.
Lidem může hrozit určité riziko při nedostatečné tepelné úpravě masa, a to i vepřového, nebo z křížové kontaminace s jinými potravinami. Zamezit nebo podstatně snížit riziko výskytu onemocnění, a to i z vepřového masa, lze dostatečnou tepelnou úpravou masa a důsledným dodržováním hygienických podmínek v kuchyni.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin věnuje v posledních letech velkou pozornost alimentárním rizikům pro lidskou populaci, po pozornosti věnované salmonelám, například nedávno v chovech drůbeže a nyní v chovech prasat, se hodlá zaměřit na další šetření dalších rizik, například na kampylobakteriózy. Půjde o zjišťování Kampylobaktera jak v populaci drůbeže, tak v potravinách.
V současné době v ČR probíhá program na tlumení výskytu salmonel v chovech drůbeže, s velmi dobrým výsledkem. Pokud jde o případný výskyt salmonel v chovech prasat, jsme rádi, že výskyt v chovech je v ČR minimální, přesto je v našem zájmu i v zájmu chovatelů, zejména s ohledem na obchod, dosažený dobrý výsledek nejen udržet, ale výskyt ještě snížit.

Zdroj: www.agris.cz , 17.06.2008