Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

K vratce daně ze zelené nafty

06/06/08
smf

Zemědělci budou moci od léta opět dostávat zpět část spotřební daně z tzv. zelené nafty, kterou spotřebovali při práci na poli. Zdroj: www.mze.cz
 

V Praze 5. června 2008
 
 
Senát schválil vratku daně ze zelené nafty
 
Zemědělci budou moci od léta opět dostávat zpět část spotřební daně z tzv. zelené nafty, kterou spotřebovali při práci na poli. Novelu zákona o spotřební dani dnes schválil Senát, nyní míří k podpisu prezidenta.
 
Vratka daně vypadla z legislativy v průběhu schvalování povinného přimíchávání biopaliv. Zákon ukládá přimíchávat do motorové nafty dvě procenta metylesteru řepkového oleje nebo ethylesteru řepkového oleje. Na tuto směs se ale podle nynějšího znění zákona o spotřební dani vratka daně nevztahuje. Ten počítá pouze s čistou naftou, která se však již neprodává. Zemědělci tak na vratku neměli nárok.
„Naším cílem bylo tuto chybu v legislativě co nejdříve napravit. Jsem proto rád, že nám v tom senátoři a poslanci vyšli vstříc,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Vratku na spotřební daně uplatňuje podle jeho slov řada okolních zemí. Pokud by Parlamentem ČR novela neprošla, ocitli by se domácí zemědělci vůči nim v konkurenční nevýhodě.
Zemědělci mají podle novely nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za naftu při jejím nákupu a kterou spotřebovali při zemědělských činnostech. Ročně tak podle dostupných odhadů dostávají 1,5 až 1,7 miliardy korun.
Zdroj: www.mze.cz