Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Klusavky ovcí netřeba se bát

30/01/08
smf

Je třeba si uvědomit, že toto onemocnění ovcí, na rozdíl od příbuzné nemoci šílených krav (BSE), není přenášeno alimentární cestou, tj. prostřednictvím potravy. Zdroj: www.svscr.cz
 

Klusavky ovcí netřeba se bát
29.01.2008
Opět po delší době byla v ČR diagnostikována klusavka ovcí. Naposledy to bylo před několika lety v Herlíkovících na Orlickoústecku, nyní, nejnověji v Libereckém kraji v Habarticích. Je třeba si uvědomit, že toto onemocnění ovcí, na rozdíl od příbuzné nemoci šílených krav (BSE), není přenášeno alimentární cestou, tj. prostřednictvím potravy. Jde o onemocnění podmíněné genetickou dispozicí ovcí, proto se také ve šlechtitelských chovech ovcí provádí tzv. genotypizace, aby se z chovu vyloučili „náchylní“ jedinci.

Pokud jde o poslední případ v Libereckém kraji, okamžitě po vysloveném podezření u dvou uhynulých kusů byla přijata předběžná veterinární opatření – uzavření chovu, zákaz přemísťování a povinnost všechny uhynulé a poražené kusy vyšetřit. V uplynulých dnech uhynuly další dvě ovce u kterých podle rychlých testů šlo o klusavku. Nyní, když se ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě potvrdilo, že skutečně jde o klasickou klusavku, neboli scrapii, lze přistoupit k přijetí mimořádného veterinárního opatření, to znamená k utracení celého chovu, necelé stovky ovcí. Pro chovatele to zajisté není nikterak příjemná záležitost. Ulehčením snad pro něj může být, že za chovaná zvířata a náklady na jejich utracení obdrží náhradu v plné výši na základě ustanovení veterinárního zákona.

Je při této příležitosti vhodné dodat, že klusavka ovcí neznamená zdravotní riziko pro člověka.

 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR