Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Agrofert koupil dvě saské firmy obchodující s obilím a řepkou

21/09/07
smf

Agrochemický holding Agrofert pronikl na německý trh s obilím a řepkou.  Zdroj: Hospodářské noviny, 18.9.2007
 

Agrofert koupil dvě saské firmy obchodující s obilím a řepkou
Agrochemický holding Agrofert pronikl na německý trh s obilím a řepkou. V Sasku koupil firmy Dreha Dresdner Handelsgesellschaft a Getreide GmbH Pirna, píšou dnešní Hospodářské noviny. Skupina podnikatele Andreje Babiše podle deníku za německé společnosti zaplatila méně než sto milionů korun.
"Můžeme tak z Německa získávat i řepku pro naši plánovanou výrobu bionafty v Lovosicích," řekl HN Babiš. Německé firmy mají sklady s kapacitou zhruba 120.000 tun obilí nebo řepky. Jejich obrat letos dosáhne v přepočtu 1,2 miliardy korun.
Pro výrobu bionafty v lovosické Lovochemii má dnes Babiš podle deníku podepsat smlouvu s dodavatelem technologie, belgickou firmou Desmet Ballestra. Metylester řepkového oleje se v tuzemsku do nafty povinně přidává od začátku září.
Agrofert se chce stát zemědělskou a potravinářskou jedničkou v Česku a "nejbližším okolí", uvedl Babiš. "Počítáme s tím, že bychom pronikali nejdál asi 200 kilometrů od našich hranic. Zajímavé akvizice by se mohly najít v Maďarsku nebo Rakousku," řekl deníku podnikatel.
Agrofert letos podle Babiše očekává zisk zhruba na úrovni loňských necelých čtyř miliard korun a tržby přes 70 miliard. Většina zisku holdingu plyne z chemické výroby, do skupiny patří kromě Lovochemie například valašskomeziříčská Deza, největší německý výrobce čpavku, močoviny a kyseliny dusičné SKW Piesteritz nebo slovenská firma Duslo, která vyrábí gumárenské chemikálie a hnojiva.
Holding plně či částečně ovládá asi 300 firem, kromě chemického také z potravinářského průmyslu nebo ze zemědělství. Mimo jiné jsou to Masokombinát Planá, Masna Studená či Kostelecké uzeniny.

Zdroj: Hospodárske noviny, 18.09.2007