Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Zemědělcům došla trpělivost s obchodními řetězci

07/05/07
smf

Agrární komora připravuje protestní akce proti obchodníkům, kteří nechtějí prodávat české maso. Uskuteční se zřejmě v červnu. Autor: Ludmila Hamplová, zdroj: www.ekonomika.idnes.cz
 

Zemědělcům došla trpělivost s obchodními řetězci
Agrární komora připravuje protestní akce proti obchodníkům, kteří nechtějí prodávat české maso. Uskuteční se zřejmě v červnu.
StartKód: adarbo2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard – Server: iHNed(27), Sekce: Zpravodajství Ekonomika(32), Pozice: články – big square 250×250(10), TypBanneru: nestandard(24)
<![CDATA[
var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width;
document.write("“);
document.write(„“);
//]]>
StartKód: ad2.bbmedia.cz 4.1 Ihned(767) / Zpravodajstvi(7) / 250×250(1) / square 250×250(17) KonecKód: ad2.bbmedia.cz 4.1

 

KonecKód: adarbo2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard

Agrární komoře došla trpělivost s obchodními řetězci, které nechtějí na svých pultech prodávat české zboží, a připravuje proti nim celorepublikové protestní akce. O jejich konkrétní podobě však bude ještě jednat. Uskutečnit by se měly v červnu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl prezident komory Jan Veleba.
"My jsme 3. května na představenstvu agrární komory přijali usnesení, kde byl vytvořen určitý tým, který bude tyto akce připravovat," řekl Veleba ČT. Akce podle něj budou kombinované, týkat se budou informovanosti spotřebitelů, ale budou obsahovat i akce proti řetězcům. Nepůjde o jednorázovou akci, ujistil.
Prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík uvedl, že situace potravinářů je těžší. Když se totiž objeví v takovém protestu konkrétní zpracovatelský podnik, může ho odběratel vyřadit ze seznamu dodavatelů. Potravinářská komora podle něj protest zemědělců morálně podporuje.
Situace je vážná
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.
Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek v debatě řekl, že sociální demokraté přijdou nejdéle do konce května s další novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže, která bude řešit vztahy mezi řetězci a dodavateli. Předchozí sociálně demokratický návrh poslanci koncem dubna zamítli již v prvním čtení. Gandalovič však prohlásil, že tohoto návrhu není třeba litovat, protože byl špatný.
Veleba k novele podotkl, že se rodí již pátý pokus, který podle jeho názoru "půjde pod stůl". "My už nemíníme čekat další měsíce, možná další roky. Prostě ta situace je vážná," zdůraznil.
PRAHA, 6. května 2007 (iHNed.cz)

eTarget ContextAd End

Ekonomika.iHNed.cz
Autor/ři:  Ludmila Hamplová