Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Přimíchávání biopaliv již od září 2007 !

03/05/07
smf

Biopaliva se v tuzemsku začnou do pohonných hmot přimíchávat zřejmě od letošního 1. září. Zdroj : www.tyden.cz
 
 

Přimíchávání biopaliv již od září? Sněmovna je pro
Biopaliva se v tuzemsku začnou do pohonných hmot přimíchávat zřejmě od letošního 1. září. Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší ve středu přijala sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát a poté půjde k podpisu prezidentu republiky. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008. Proti dřívějšímu termínu se ve středu postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo podle něj nebude připraveno na správu příslušných poplatků.
Do motorové nafty se budou přimíchávat dvě objemová procenta metylesteru řepkového oleje (MEŘO). Poslanci také přijali pozměňovací návrh poslance Petra Zgarby (ČSSD), podle něhož toto procento vzroste od 1. ledna 2009 na 4,5 procenta. Zároveň zamítli návrh, aby úřady kontrolovaly přimíchávání biopaliv pololetně, prodejci tak budou kontrolováni jednou ročně.
Poslanci podpořili návrh předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM), aby dovozce pohonných hmot musel s předstihem sdělit celnímu úřadu místo a datum přijetí pohonných hmot, aby správce daně mohl odebrat vzorek ke kontrole. Kontrolní výbor při projednávání novely upozornil na to, že existuje riziko daňových úniků na spotřební dani. Požádal proto Kalouska, aby mu předložil analýzu možných rizik daňových úniků v souvislosti s biopalivy.
Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) dnes při projednávání řekl, že přimícháváním biopaliv sníží Česko svou závislost na dodávkách ropy a zároveň zvýší podíl obnovitelných zdrojů. Pomůže také zemědělcům uplatnit jejich produkci.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič již dříve řekl, že pokud návrh projde, bude to považovat za dobrý výsledek, především s ohledem na očekávanou vysokou úrodu řepky. Zemědělci této plodiny oseli již letos víc, protože čekali start biopaliv od poloviny letošního roku.

Zdroj: www.tyden.cz, 02.05.2007