Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Biopaliva ze zemědělských plodin jsou slepou uličkou

21/03/07
smf

Druhá generace biopaliv z nezemědělských a odpadových surovin je teprve v počátcích a bude potřebovat vysoké investice. Zdroj: Halo noviny, www.agris.cz, 20.3.2007

Biopaliva ze zemědělských plodin jsou slepou uličkou
Druhá generace biopaliv z nezemědělských a odpadových surovin je teprve v počátcích a bude potřebovat vysoké investice.
Experti je ale považují za mnohem nadějnější než biopaliva z tradičních zemědělských plodin. Ta jsou podle nich slepou uličkou, protože jsou ekologicky i ekonomicky silně problematická.
Evropská komise se tento měsíc chystá navrhnout zvýšení cílového podílu biopaliv v pohonných hmotách v EU do roku 2020 na deset procent z 5,75 procenta do roku 2010.
Američané si vytyčili cíl snížit do deseti let spotřebu benzinu o 20 procent a dosáhnout toho téměř pětinásobným zvýšením produkce domácích biopaliv. EU i USA však vědí, že z tradičních plodin, tedy řepky nebo kukuřice, vytyčené cíle podílu biopaliv v benzinu v žádném případě nesplní. Chtějí proto podporovat druhou generaci biopaliv, tedy produkci z lignocelulózy, slámy nebo dřevěného odpadu.
Druhá generace má mít oproti klasickým biopalivům vyšší množství energie, lepší kvalitu a příznivější celkovou bilanci skleníkových plynů, které podle vědců oteplují atmosféru. Nebude také tolik konkurovat potravinové produkci. Odhaduje se však, že závod na zpracování biopaliv druhé generace bude stát čtyřikrát více než kapacitně srovnatelný závod na bionaftu ze zemědělských plodin.
Biopaliva druhé generace budou mít mnohem nižší emise skleníkových plynů a ostatní ekologické dopady než první generace, jejíž produkce dnes v EU převládá, řekl evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas. Dánsko se například domnívá, že EU by první generaci vůbec neměla podporovat a soustředit by se měla jen na druhou generaci. Experti odvětví počítají s tím, že etanol z celulózy by se co do nákladů mohl vyrovnat kukuřici již za pět let. Přechod ke druhé generaci je klíčový, jinak hrozí pokračující strmý růst cen například kukuřice.
Boom biopaliv vedl loni k růstu termínových cen kukuřice na chicagské burze CBOT o téměř 80 procent na desetiletá maxima. Čeká se rovněž prudký růst cen masa a mléčných produktů, protože farmáři krmí dobytek právě kukuřicí. Vývoj etanolu z celulózy je zcela nezbytný, pokud má naše odvětví překročit meze etanolu založeného na obilninách. Nikdo nevěří, že plánovaného objemu bude možné dosáhnout do deseti let pouze s obilím, řekl prezident americké Asociace obnovitelných paliv Bob Dinneen.
Dnes stojí produkce etanolu z celulózy 2,25-2,50 dolaru na galon, což je o zhruba jeden dolar více, než stojí výroba etanolu z kukuřice. Jeff Broin, který vede firmu na výrobu etanolu, však předpokládá, že do roku 2010 se tento náklad dostane pod dva dolary a bude dále klesat. Doufáme, že budeme moci konkurovat etanolu z obilí do šesti až deseti let, řekl Broin.

Zdroj: Haló noviny, 20.03.2007 , citace www.agris.cz