Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

S německou ministryní Klöcknerovou se ministr Toman shodl na potřebě silného zemědělského rozpočtu i dvouletém přechodném období SZP

06/03/20

Zdroj: MZE

O posílení rozpočtu na Společnou zemědělskou politiku (SZP), podpoře malých zemědělců i problematice afrického moru prasat (AMP) dnes jednal ministr zemědělství Miroslav Toman s německou ministryní výživy a zemědělství Julií Klöcknerovou.

Tématem dnešního jednání bylo především vyjednávání podmínek nové SZP. Obě strany se shodly, že rozpočet na ni je třeba navýšit, aby byli zemědělci schopni plnit očekávání ve vztahu k ochraně životního prostředí a boji s klimatickou změnou.

„Shodujeme se také na nutnosti zjednodušení budoucí SZP, která nesmí zatěžovat zemědělce zbytečnou byrokracií a také jsme se shodli na dobrovolnosti zastropování přímých plateb a definici skutečného zemědělce. Oba tyto nástroje by neměly být povinné,“ řekl ministr Toman.

Vzhledem k tomu, že reforma SZP stále nebyla dokončena, je důležité připravit přechodné období. ČR stejně jako Německo považuje za nezbytné dvouleté přechodné období, aby se nová pravidla stihla zavést do praxe a nevzniklo riziko, že zemědělci zůstanou bez podpor.

Společný postoj má ČR a Německo také k zavedení tzv. redistributivní platby. „Jde o platbu na první hektary, která efektivně a jednoduše podpoří nejmenší farmáře. V zavedení tohoto nástroje jsme se s německou ministryní jednoznačně shodli,“ řekl ministr Toman.

Tématem jednání byl také africký mor prasat. Nákaza AMP je v Polsku jen 65 kilometrů od českých hranic a od německé hranice je tato vzdálenost dokonce jen 14 kilometrů. Německo proto např. na části hranice s Polskem postavilo oplocení a dělá i další opatření.

„I v České republice jsme zavedli řadu opatření, která minimalizují rozšíření afrického moru prasat na našem území. Jako příklad mohu uvést celoroční intenzivní lov prasat divokých, zákaz jejich přikrmování, zákaz dovozu „trofejí“ z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP nebo zákaz používat v chovech prasat seno a slámu ze zemí s výskytem AMP,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Spolupráce v oblasti prevence šíření chorob mezi ČR a Německem bude dle dnešní dohody pokračovat. Zástupci české Státní veterinární správy jsou také právě dnes na pracovní návštěvě u německých kolegů, kde řeší podrobnosti kolem opatření k zabránění šíření AMP.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zařazeno v Aktuality, Zemědělství