Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Nové protesty zemědělců

09/06/09
smf

Čeští zemědělci připravují velkou protestní akci kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Zdroj: www.ekonomika.ihned.cz
 

Zemědělci budou protestovat kvůli mléku.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba připustil, že by farmáři v blízké budoucnosti mohli blokovat dálnice.
Čeští zemědělci připravují velkou protestní akci kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Stát podle nich producentům mléka nepomáhá tak jako některé jiné evropské země. Podrobnosti o připravované demonstraci by prý mohly být známy už v tomto týdnu.
"Nemyslíme tím blokování hlavního města, ale může se stát, že se soustředíme na dálniční tahy," uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. "Naše trpělivost je u konce," dodal.
Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a které podle chovatelů nepokrývají ani jejich výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. V minulém týdnu například slovenští rolníci blokovali tamní největší mlékárnu Rajo, demonstrovali také jejich kolegové ve Francii.
Slovenská vláda podle Veleby následně přislíbila farmářům dotace ve výši 100 eur (asi 2700 korun) na dojnici, v současné době se navíc na Slovensku koná masivní kampaň na podporu zvýšení spotřeby mléka. Francouzští farmáři prý svým protestem dosáhli zvýšení výkupní ceny mléka o osm eurocentů na 28 eurocentů.
Zástupci největších českých producentů mléka, šéfové hlavních odbytových organizací, chovatelských svazů i část vedení Agrární komory, se podle Veleby shodli během svého dnešního jednání ve Velké Bíteši, že uspořádání velké protestní akce je nezbytné.
Čeští zemědělci už dříve uvedli, že svou účastí podpoří také demonstraci producentů mléka ze zemí EU, která by se měla uskutečnit 22. června v Lucemburku.
Zemědělští odboráři ze zemí visegrádské čtyřky, ale i Lotyšska a Bulharska, kteří jsou také nespokojení s chováním řetězců, v minulém týdnu pohrozili blokádami centrálních skladů obchodních řetězců.
Autor/ři: jm, ČTK 
 

Zařazeno v Aktuality, Informace z ČR