Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Ministr slíbil zemědělcům pomoc

27/12/08
smf

Podpora mlékařů ze strany státu by měla přijít i s pomocí Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Zdroj: www.mze.cz
 

Gandalovič slíbil zemědělcům: Pomohu trhu s mlékem
Podpora mlékařů ze strany státu by měla přijít i s pomocí Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
Ministr zemědělství Petr Gandalovič v ůterý přislíbil oživení trhu s mlékem podporou jeho intervenčních nákupů a exportu. ČTK to řekl viceprezident Agrární komory (AK) Pavel Novotný a potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Jednání s ministrem se zúčastnili zástupci zemědělských a potravinářských organizací i zpracovatelů. Záměr zemědělců v lednu protestovat proti údajně nízkým výkupním cenám mléka rozdáváním českých mléčných výrobků a letáků před provozovnami obchodních řetězců však platí, dodal Novotný.
Podpora mlékařů by měla přijít i s pomocí Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Gandalovič podle mluvčího MZe Petra Vorlíčka bude v blízké době také apelovat na zástupce obchodních řetězců, aby pomohli řešit krizi mléčného trhu většími odběry tuzemských výrobků.
"Zemědělci také požadují,aby se v rámci společné zemědělské politiky v Bruselu prosazoval i jejich požadavek při uplatnění čtyř procent z přímých plateb na dotace v sektoru mléko," řekla ČTK mluvčí AK Eugénie Línková. Zatímco staré členské země si podle ní tuto možnost již dříve vyjednaly, novým to v jejich přístupové dohodě chybělo a doposud to nemají zakotveno v dokumentech.
Rolníci po ministrovi požadovali také snížení zdravotního a sociálního pojištění. Podle ministra lze však pojištění snížit maximálně ještě o půl procenta, uvedla Línková.
Novotný popřel, že by zemědělci plánovali sáhnout v lednu k blokádě silnic na protest proti kroku největší české mlékárny Madeta. Jihočeská mlékárna v pondělí oznámila, že sníží od ledna objem vykupovaného mléka od svého druhého největšího dodavatele, mlékařského a hospodářského družstva Střední Čechy, o 50.000 litrů mléka denně. Madeta svůj záměr zdůvodnila nízkými cenami komodit, ze kterých jí plynou obrovské ztráty.
Na klesající výkupní ceny mléka si čeští farmáři stěžují již delší dobu. Současné ceny jsou podle zemědělců nerentabilní a mohou vést k likvidaci chovů hovězího dobytka. "Je tady obrovský problém, a tím je zhroucení trhu s mlékem," řekl už dříve prezident Agrární komory Jan Veleba.
Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce je příčinou nízkých výkupních, výrobních i prodejních cen mléka celosvětově stagnující trh.

Zdroj: MZe ČR, 25.12.2008

Zařazeno v Aktuality, Informace z ČR