Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Ministr zemědělství  v Královéhradeckém kraji.

08/07/08
smf

Rozpočet ministerstva na rok 2009, Cross compliance a transformační zákon jsou některými z témat včerejší návštěvy ministra zemědělství Petra Gandaloviče v Královéhradeckém kraji. Zdroj: www.mze.cz
 

Ministr Gandalovič jednal se zemědělci o rozpočtu MZe pro příští rok

Tisková zpráva MZE ČR ze dne 7.7.2008.
Rozpočet ministerstva na rok 2009, Cross compliance a transformační zákon jsou některými z témat včerejší návštěvy ministra zemědělství Petra Gandaloviče v Královéhradeckém kraji.
 
Ministr  debatoval s místními zemědělci mimo jiné o rozpočtu a možnostech dotací a plateb pro zemědělce v příštím roce. „Chci ubezpečit zemědělce, že se budeme v příštím roce i přes snížený rozpočet našeho resortu snažit dofinancovat přímé platby nejméně na letošní úroveň,“ řekl zemědělcům při debatě ministr Gandalovič a dodal, „Budeme však muset v rámci resortu ministerstva šetřit zejména v oblastech vodního a lesního hospodářství a na podpoře značky Klasa. Budeme však zároveň jednat s ministerstvem financí o co nejmenším množném snížení rozpočtu, současný propad je ve srovnání s letoškem zhruba o 4.9 miliardy korun.“ Ministerstvo zemědělství vidí pro příští rok jako prioritní podporu živočišné produkce a potravinářského průmyslu.
 
Diskuse se zemědělci se rovněž věnovala zákonu o vypořádání majetkových podílů v družstvech, který minulý týden schválila vláda. Tento zákon má za úkol napravit křivdy, které vznikly majitelům pozemků v devadesátých letech. “Vládou schválená novela zákona nepřináší nové nespravedlnosti a každý případ bude individuálně posuzován,“ doplnil ministr Gandalovič.
 
Tématem diskuze se zemědělci byly i Cross compliance (tzv. křížové kontroly). Ministr rozptyloval obavy zemědělců z nových kontrol a byrokracie. Cross compliance nepřináší žádné nové kontroly, budou pouze pokračovat ty stávající. „Bez zavedení Cross compliance by byly přímé platby pro zemědělce neudržitelné,“ uzavřel ministr Gandalovič.
 
V rámci dnešní návštěvy Královéhradeckého kraje ministr zemědělství navštívil v doprovodu hejtmana Královéhradeckého hejtmana Pavla Bradíka jelení farmu rodiny Daškových, Českou lesnickou akademii v Trutnově či prodejnu regionálních potravin RegioPro sídlící v hradeckém Novém pivovaru.
Zdroj: www.mze.cz
 

Zařazeno v Aktuality, Informace z ČR