Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Peníze na očkování skotu

22/05/08
smf

Vláda zvýší částku určenou farmářům na očkování proti katarální horečce o 155 milionů korun. Zdroj: www.mze.cz
 

Vláda schválila žádost ministra Gandaloviče o peníze na očkování skotu
 

    Vláda zvýší částku určenou farmářům na očkování proti katarální horečce o 155 milionů korun. Kabinet na dnešním výjezdovém zasedání schválil žádost ministerstva zemědělství o prostředky na očkování přežvýkavců proti Bluetongue. Na uhrazení celkových nákladů souvisejících s očkováním se bude podílet Evropská unie a stát.
     Vláda dnes rozhodla uvolnění 155 milionů korun z Vládní rozpočtové rezervy. Částku 100 milionů již dříve MZe obdrželo od ministerstva financí na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona.
    „V současné době ministerstvo provádí výběrové řízení na dodavatele vakcíny, očkování by mělo začít co nejdříve. Vakcína bude hrazena z prostředků Evropské unie, stát přispěje na uhrazení poloviny nákladů na samotné provedení očkování,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

    Očkování se v Česku týká asi 1,2 milionu kusů zvířat. Důvodem k plošnému očkování je prevence. V případě rozšíření nákazy by stát musel chovatelům platit náhradu za utracený skot, což by podle odhadů MZe mohlo znamenat řádově desítky až stovky milionů korun.
     Katarální horečka se v minulosti vyskytovala pouze v Asii, Africe a některých státech jižní Evropy. V roce 2006 se poprvé vyskytla ve státech západní Evropy, v listopadu 2007 se objevil první případ této nákazy v České republice.
     Nemoc postihuje zejména ovce a kozy, pro které může být i smrtelná, ale také skot, u něhož jsou projevy mírnější. Nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy se nevybíjejí. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka.
 
Zdroj: www.mze.cz
 
 

Zařazeno v Aktuality, Informace z ČR