Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Biolíh je výzvou pro daňové úniky

13/09/07
smf

Při výrobě biopaliv hrozí daňové úniky, píše se v dosud neveřejné analýze ministerstva financí. Zdroj: Hospodářské noviny, 12.9.2007

Biolíh je výzvou pro daňové úniky
Při výrobě biopaliv hrozí daňové úniky, píše se v dosud neveřejné analýze ministerstva financí. Poprvé tak stojí černé na bílém to, co se dosud jen tušilo: obří obchod s biolihem může státu přinést stejné problémy jako machinace s lehkými topnými oleji v polovině devadesátých let.
"Při nakládání s biopalivy budou reálně existovat rizika možného vzniku daňových úniků," uvádí dokument, který se HN podařilo získat. Analýza vypočítává hned dvě desítky slabých míst v kontrolním systému, které mohou nahrát spekulantům.
Fiktivní evidence
Od minulého týdne nakupují motoristé u čerpacích stanic naftu s příměsí biosložky – řepkového metylesteru, do benzinu se biolíh začne přidávat od nového roku. A právě při míchání benzinové směsi hrozí největší problémy. Vše přitom pramení z rozdílného zdanění: zatímco cena litru lihu nezatíženého spotřební daní – tedy toho, který se má přimíchávat do benzinu – se pohybuje kolem dvaceti korun, zdaněný líh pro výrobu alkoholu stojí více než desetinásobek.
"Existuje reálné riziko fiktivního (pouze evidenčního) přimíchávání lihu který by mohl být použit k jinému účelu," varuje analýza ministerských expertů.
Ministerstvo financí upozorňuje, že lihovarníci dnes nemusí používat automatická měřidla teploty a množství. A při manuálním zápisu tak mohou kvůli teplotním rozdílům snadno zkreslovat evidenci. Celníci, kteří mají výrobu biopaliv kontrolovat, navíc dopředu přiznávají, že nebudou schopni ohlídat všechny lihovary.
"Pokud by se někomu podařilo najít skulinku, jak nezdaněný biolíh zašantročit a využít pro výrobu lihovin, bude mít astronomické zisky," nechal se slyšet například šéf společnosti Stock Plzeň Martin Petrášek. Ministerstva nicméně tvrdí, že již pracují na nových normách, které únikům zabrání. "Návrh zákona byl v termínu předán k projednání legislativní radě vlády. Potřebné vyhlášky připravíme včas," říká mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.
Cisterny bez kontroly
Podle předsedy poslaneckého kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) se ukazuje, že přimíchávání biopaliv nebylo dobře legislativně připraveno. "A mám obavu, že se ty legislativní úpravy nestihnou do konce roku schválit," dodal Koníček, jehož výbor na možné úniky upozorňoval už letos na jaře.
I kdyby české úřady včas přijaly všechny chybějící předpisy, jedno z rizik ovlivnit nedokážou.
Evropské unii chybí společný elektronický systém, který by sledoval pohyb jednotlivých cisteren s biopalivy. Předpokládá se, že bude spuštěn až v červenci 2009. Do té doby budou hektolitry lihu cestovat mezi evropskými zeměmi takřka bez kontroly. "Hrozí výrazné riziko úpravy nebo ztráty nedenaturovaného i denaturovaného lihu během dopravy," varuje již citovaná analýza ministerstva financí.
Rizika spojená s používáním biopaliv
existuje reálné riziko pouze fiktivního přimíchávání biolihu
fakticky uspořený líh pak může být použit k jinému účelu
lihovary mají zastaralá měřidla, evidence biolihu je proto prováděna jen manuálně
chybí kontrolní systém, který by sledoval pohyb cisteren s biolihem v celé Evropě
chybějí celníci, kteří by mohli neustále sledovat, zda je biolíh skutečně "znehodnocován" denaturací
reálně tak existují příležitosti pro daňové úniky
úniky hrozí i tehdy, budou-li výrobci do pohonných hmot přidávat více denaturačního prostředku na úkor čistého biolihu

Zdroj: Hospodárske noviny, 12.09.2007

Zařazeno v Aktuality, Informace z ČR