Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Blokáda rakouských hranic nebude

26/03/07
smf

Farmáři zrušili blokády Čeští zemědělci zvolí na pondělní demonstraci na hranicích s Rakouskem v Dolním Dvořišti měkčí variantu. Původně chtěli hranice rovnou zablokovat, a to kvůli výrazně zvyšujícím se dovozům masa ze zahraničí. Během hodinové demonstrace budou čeští rolníci rozdávat informační letáky a projíždějícím řidičům nabízet české uzeniny včetně buřtů. „Chceme dokázat, že české maso […]

Farmáři zrušili blokády
Čeští zemědělci zvolí na pondělní demonstraci na hranicích s Rakouskem v Dolním Dvořišti měkčí variantu. Původně chtěli hranice rovnou zablokovat, a to kvůli výrazně zvyšujícím se dovozům masa ze zahraničí.
Během hodinové demonstrace budou čeští rolníci rozdávat informační letáky a projíždějícím řidičům nabízet české uzeniny včetně buřtů. „Chceme dokázat, že české maso je stejně kvalitní jako to ze zahraničí,“ říká prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.
Největší rozruch a kritiku vyvolalo v únoru rozhodnutí společnosti Interspar, která začala ve velkém do svých obchodů dovážet vepřové maso ze sousedního Rakouska. „Maso dovážíme pouze do poloviny svých hypermarketů. Navíc se stále jedná pouze o testovací fázi,“ konstatoval mediální zástupce Intersparu Jan Vávra.
Nespokojení farmáři zároveň na místě protestů vyzvou českou vládu, aby se problémem dovozu masa začala významněji zabývat. Podle Veleby se proto do Dolního Dvořiště sjedou stovky nespokojených zemědělců. „Jen z Budějovicka se nám už nahlásilo kolem dvou set lidí,“ řekl Veleba.
Na středeční společné schůzi zástupců ministerstva zemědělství, zpracovatelů masa a obchodních řetězců se všichni její účastníci domluvili na dalším jednání, na němž se pokusí problémy s dovozem masa ze zahraničí vyřešit.
„Druhý kulatý stůl uspořádáme v polovině dubna. Přizveme také zástupce spotřebitelů, protože o ty jde především,“ konstatoval ministr zemědělství Petr Gandalovič. Uvedl také, že debata byla korektní a otevřená. „Největší smysl schůzky vidím v tom, že se zástupci všech stran poprvé sešli pod jednou střechou a snažili se problém společně řešit,“ dodal ministr zemědělství.
„Uvidíme, jaké kroky během následujícího měsíce supermarkety podniknou,“ poznamenal Veleba. Podle něho totiž ze schůzky vyplynulo, že nespokojenost českých zemědělců je oprávněná.
Vávra včera řekl, že Interspar se nadále neuzavírá jakémukoli jednání s českými dodavateli masa, kteří dokážou splnit jejich základní požadavky. Ty se týkají záruk na dostatečné množství zboží v odpovídající kvalitě a ceně.
Podobné problémy řešil také konkurenční Ahold. V minulém roce proto otevřel balírnu masa v polském Krakově, odkud zásobuje obchody Albert a Hypernova v Česku, Polsku a na Slovensku. Ahold tak nyní bere od českých producentů dvacet procent z celkového objemu prodeje masa. Značnou část masa dováží ze zahraničí také Tesco. Celkovou roční ztrátu zemědělci odhadují na 2,4 miliardy korun.

Zdroj: Lidové noviny, 23.03.2007

Zařazeno v Zemědělství