Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Rozdělení volné národní rezervy mléka

16/12/06
smf

Z volné národní rezervy pro dodávky mléka by se mezi jeho producenty, kteří požádají o zvýšení mléčné kvóty a splní nezbytné podmínky, mohlo rozdělit osmdesát procent. Zdroj: MZe

Až osmdesát procent mléka lze rozdělit z rezervy pro dodávky mléka

Z volné národní rezervy pro dodávky mléka by se mezi jeho producenty, kteří požádají o zvýšení mléčné kvóty a splní nezbytné podmínky, mohlo rozdělit osmdesát procent. Ministryně zemědělství Milena Vicenová totiž doporučila Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, aby z rezervy ve výši 62 533,384 tuny rozdělil padesát tisíc tun mléka. Informovala o tom mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

O navýšení své kvóty (individuálního referenčního množství mléka) mohou žádat producenti mléka, kteří tento výrobní limit naplní v období od letošního 1. dubna do 31. prosince na více než 75,5 procenta. Z rezervy bude možné uspokojit také nové producenty mléka, kteří požádají o přidělení nové mléčné kvóty, upřesnila Králová.
Státní zemědělský intervenční fond je z nařízení vlády povinen do letošního 31. prosince zveřejnit část rezervy, kterou lze použít ke zvyšování přidělených a nových kvót. Zájemci se pak mohou hlásit nejpozději 30 dnů před 1. březnem 2007, ke kterému se rezerva rozdělí. Množství rozdělené k uvedenému datu zvýší producentům jejich individuální referenční množství mléka ještě pro tento kvótový rok, to znamená 2006/2007. Rezervu je možné rozdělovat jednou ročně, postup upravuje vládní nařízení č. 244/2004 Sb. Stanoví také způsob výpočtu koeficientu, podle kterého se krátí oprávněné nároky žadatelů o zvýšení individuálního referenčního množství mléka a nových producentů, vysvětlila mluvčí.

Autor: sf      Zdroj: MZe, www.agroweb.cz