Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Potravinářská komora ČR preferuje osvětu

03/12/06

Potravinářská komora ČR preferuje osvětu

Potravinářská komora ČR preferuje osvětu


Před neustále rostoucí byrokracií, jak ze strany EU, tak díky tuzemské legislativě, preferuje Potravinářská komora ČR (PK) podle svého ředitele Miroslava Koberny jednoznačně systematické vzdělávání spotřebitelů. Zdůraznil to v průběhu listopadového setkání PK  s novináři. „Legislativní opatření jsou nepružná, nejsou vymahatelná, a pokud vymahatelná jsou, nejsou vymáhaná. To zavádí nerovnovážné vztahy mezi výrobce, protože ti, kteří legislativu porušují, a to bohužel v mnoha případech zcela beztrestně, jsou zvýhodněni vůči těm, kteří jí dodržují. Takový stav je odstranitelný jedině tak, aby bylo legislativních opatření co nejméně a aby byla co nejjednodušší,“ zdůraznil Koberna.


Komora podle jeho slov připravuje osvětovou kampaň, vše je ale otázka peněz. Situaci ještě navíc podle ředitele komplikuje současná nestandardní politická situace. „Některá opatření již byla připravena a projednána, ale v řadě případů začínáme po změně vlády jednat na mnoha úřadech od začátku s vidinou, že se to bude ještě jednou opakovat,“ posteskl si Koberna.


Cílem osvětové kampaně má být podle jeho slov spotřebitel, který se vyzná v potravinářských výrobcích tak,  jako je tomu v zahraničí, kde se spotřebitel nechá „daleko méně šidit než v Čechách“. „Bohužel v tom nejsme zajedno se spotřebitelskými organizacemi, které preferují spíše legislativní regulace,“ uvedl Koberna.

Zamýšlenou osvětovou kampaň podporuje podle prezidenta Jaroslava Camplíka i ministerstvo zdravotnictví. „Jsme zajedno v tom, že lepší než zákazy a restrikce je prevence a osvěta. Nedělejme ze spotřebitelů negramotné lidi, dejme jim potřebné informace a nechme je, ať se rozhodnou sami,“ řekl prezident.


Kampaň by podle jeho slov měla stát řádově miliony korun. Oslovení spotřebitele musí mít podle komory jasný koncept, musí oslovit miliony zákazníků a musí trvat několik let. To v praxi znamená zpracovat skutečně funkční a účelný projekt.