Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Pardubický kraj chystá dotace na likvidaci kůrovce

21/11/19

Informace Pardubický kraj

Pardubický kraj připravuje dotační program, který by měl pomoci boji s kůrovcem. Bude určen pro drobné vlastníky lesa s majetkem do 50 hektarů a pro obce jako zřizovatele jednotek požární ochrany obcí. V návrhu krajského rozpočtu je pro tyto účely připraveno prvních deset milionů korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

„V obou dotačních podtitulech se pohybujeme na příspěvku ve výši 200 korun za krychlový metr, což je částka, která je podle členů kůrovcového štábu optimální,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Dotační program musí ještě schválit krajské zastupitelstvo 10. prosince.
Příspěvky pro drobné vlastníky lesa se budou poskytovat na kácení, přiblížení, manipulaci a zpracování kůrovcového dřeva sazbou na technickou jednotku. Minimální výše celkové dotace je stanovena na 2000 korun. Žádosti na příští rok bude možné podávat od 15. ledna do 30. září. Kompletní podmínky dotačního titulu budou zveřejněny na webových stránkách Pardubického kraje v sekci Dotace.
V Pardubickém kraji je podle ministerstva zemědělství několik oblastí, které jsou plošně zasaženy kůrovcem. Leží jižně od Svitav, v okolí Nasavrk, na Chrudimsku a u Moravské Třebové na Svitavsku. V kraji se v roce 2018 výrazně zvýšila takzvaná nahodilá těžba dřeva vyvolaná suchem a napadením stromů hmyzem. Dosáhla 801 000 krychlových metrů, což je asi trojnásobek ve srovnání s rokem 2017 a 80 procent celkové těžby.*