Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Přírůstek mezi významné stromy Pardubického kraje

21/08/11
smf

Legendární javor ponese po pasování mezi významné stromy Pardubického kraje jméno „Vincenc“. Zdroj: Lesy ČR

Legendární javor ponese po pasování mezi významné stromy Pardubického kraje jméno „Vincenc“

 Počátkem srpna se v Letohradské bažantnici sešli ctitelé krásných stromů, aby společně pasovali zdejší památný javor klen mezi významné stromy Pardubického kraje.  Akci pořádala Česká lesnická společnost dendrologická ve spolupráci s Pardubickým krajem a Lesy České republiky u příležitosti zakončení projektu Českého rozhlasu Pardubice Staleté stromy – šperky přírody.
   Klen se nyní pyšní jménem Vincenc, které připomíná oborníka, jež o jednu z našich nejstarších bažantnic pečoval už před desítkami let, Vincence Vanžuru. „Byl prvním toho rodu v hájovně u Letohradské bažantnice. Dnes již žije v tomto domě sedmá generace lesníků rodu Vanžurů – Jiří Vanžura je zaměstnán na naší lesní správě jako pozemkář a jeho syn Tomáš Vanžura jako adjunkt,“ vysvětluje lesní správcová Jana Trejtnarová  z Lesní správy LČR Lanškroun. A Pavel Kyzlík z ČLS Dendrologické k tomu dodává: „Je to pocta všem těm bezejmenným lesníkům a myslivcům, kteří se o myslivost, zvěř a lesy během generací starali.“
 
„Klen Vincenc“ svým obvodem 268 cm patří mezi významnými stromy do středu žebříčku, avšak svojí výškou 35 metrů se řadí k největším v České republice. Jeho stáří se odhaduje na 250 let. „ Strom, velikán, je ve velmi dobré ´kondici´, přesto v příštím roce zvážíme jeho celkové ošetření a případný zdravotní a odlehčovací řez,“ uvádí Jana Trejtnarová. Na pasovaný klen odkazuje směrovka na naučné stezce Letohradská bažantnice z roku 2010. „Jsem rád, že už dříve vybudovanou naučnou stezku ozvláštní právě tento úctyhodný listnáč, při vstupu do Letohradské bažantnice to bude příjemné uvítání,“  říká Roman Vohradský, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Choceň.
 
KONTAKT:
Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301
E-mail: Boublik@lesycr.cz