Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Vyčerpá ČR vše z evropských fondů?

10/06/08
smf

České republice zbývá z minulého rozpočtového období vyčerpat z evropských fondů stále ještě více než 677 milionů eur, tedy přes 16,7 miliardy korun. Zdroj: www.euroskop.cz
 

ČR má v Bruselu 17 miliard, stačí si o ně požádat
 
České republice zbývá z minulého rozpočtového období vyčerpat z evropských fondů stále ještě více než 677 milionů eur, tedy přes 16,7 miliardy korun.
To je ještě přibližně 40 procent z celkové částky, kterou republika může z minulého rozpočtového období vyčerpat do konce letošního roku. Vyplývá to z nejnovějších údajů o průběhu čerpání ze strukturálních fondů za roky 2004 až 2006 zveřejněných na serveru www.strukturalni-fondy.cz, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. 
Nejvíce peněz zbývá Česku vyčerpat z operačního programu s názvem Rozvoj lidských zdrojů, téměř 60 procent z alokace 318,8 milionu eur (zhruba 7,8 miliardy korun). 
Neúspěšnějším programem je naopak Společný regionální operační program, ze kterého republika získala již více než 70 procent všech prostředků. 
"Obavy, že se alokace pro minulé rozpočtové období nestihne vyčerpat, stále přetrvávají," řekl ČTK odborník na strukturální fondy Petr Pažout z poradenské společnosti Optimus Consult & Invest. 
Celková alokace pro rozpočtové období 2004 až 2006 činila 1,67 miliardy eur, tedy podle současného kurzu zhruba 41 miliard korun. Podle pravidel unie je možné čerpat peníze z Bruselu ještě dva roky po skončení rozpočtového období. Tato lhůta za rozpočtové období 2004 až 2006 vyprší posledním dnem letošního roku. Česko patřilo v minulých letech v získávání evropských peněz mezi země s nejmenší úspěšností.
V současném rozpočtovém období pro roky 2007 až 2013 je pro Česko v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, to je podle aktuálního kurzu přibližně 656 miliard korun. Výši alokace pro ČR však již delší dobu sráží posilující koruna.

Zařazeno v Aktuality, Dotace, ekonomika