Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Obilí prudce zdražuje. Vlády se bojí inflace

20/12/07
smf

Pšenice se včera poprvé v historii na burze v Chicagu dostala nad 10 dolarů za bušl (35,2 litru) a její cena se letos zdvojnásobila. Autor: Jan Sochor . Zdroj: HN.IHNED.CZ, 18.12.2007

Obilí prudce zdražuje. Vlády se bojí inflace
  
Svět trápí drahé potraviny. Ceny zemědělských komodit na světových burzách totiž letí nezadržitelně vzhůru. Rekordně drahá je rýže. Pšenice se včera poprvé v historii na burze v Chicagu dostala nad 10 dolarů za bušl (35,2 litru) a její cena se letos zdvojnásobila.
Výsledkem je prudce rostoucí inflace v mnoha zemích světa – v Česku vyrostly ceny v listopadu oproti loňskému roku o vysokých pět procent. Potraviny přitom zdražily o více než 10 procent.
Zdražování však není konec. Rekordní ceny zemědělských plodin z těchto dnů se promítnou do cen v obchodech až v následujících měsících. "Letos jsme viděli nejrychlejší růst cen potravin od roku 1980. Ten hlavní úder však přijde až v prvních měsících roku 2008," řekl pro deník Financial Times analytik poradenské firmy Advanced Economic Solutions Bill Lapp. V Česku se čeká, že inflace bude kvůli potravinám, jejichž ceny vzrostou ještě kvůli zvýšení sazby DPH, i více než šestiprocentní.
Zdražování potravin je však celosvětový problém. Lidí na zemi stále přibývá. Ekonomiky nejlidnatějších zemí, jako je Čína nebo Indie, rekordně rostou a spotřebitelé více utrácí a žádají si kvalitnější potraviny. Ceny kukuřice a dalších obilnin zvedá i poptávka po biopalivech.
Vlády po celém světě tak najednou musí řešit problém: Co s drahými potravinami? V mnoha zemích se tak vysokou cenu zemědělských komodit snaží srazit snížením dovozních cel. Naposledy snížilo cla na dovoz pšenice ze 130 na osm procent Turecko. Přidalo se tak k zemím jako Čína, Rusko, Egypt nebo Nigérie. Dovozní cla z obilnin chce až do konce června snížit na nulu i Evropská unie.
Autor/ři: Jan Sochor
Zdroj: HN.IHNED.CZ, 18.12.2007

Zařazeno v ekonomika, Informace z EU