Agrovenkov o.p.s.
Informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Pardubického kraje

Vláda se zabývala situací kolem odchodu společnosti Eastern Sugar z České republiky

13/12/06
smf

Ministryně zemědělství Milena Vicenová informovala vládu o krocích, které její resort činí v souvislosti s připravovaným odchodem cukrovarnické společnosti Eastern Sugar z České republiky. Zdroj: www.agris.cz, 12.12.2006

Vláda se zabývala situací kolem odchodu společnosti Eastern Sugar z České republiky
Ministryně zemědělství Milena Vicenová na dnešním zasedání informovala vládu o krocích, které její resort činí v souvislosti s připravovaným odchodem cukrovarnické společnosti Eastern Sugar z České republiky. Den předtím ministryně pozvala na schůzku představitele nevládních agrárních organizací a profesního svazu, aby znala názor zemědělců na případnou žalobu státu vůči Eastern Sugar. Rozhodnutí této cukrovarnické společnosti je totiž proti duchu unijní reformy, která předpokládá ukončení výroby cukru a pěstování řepy tam, kde tato činnost není efektivní. Po zvážení všech argumentů, včetně ekonomických a právních, se účastníci pondělní schůzky vyslovili proti podání žaloby, s výjimkou Agrární komory ČR, která však na věc nemá jednotný názor.
Zástupci zemědělské veřejnosti ocenili postoj ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu při definování kompenzací, které mají v souvislosti s uzavřením tří cukrovarů Eastern Sugar ČR dostat pěstitelé a smluvní poskytovatelé strojů. Jde o podíl 29,3 procenta z restrukturalizační dávky 730 eur za tunu cukru ve výši produkční kvóty firmy Eastern Sugar ČR. V Maďarsku a na Slovensku, kde společnost cukrovary rovněž uzavírá, mají být tyto kompenzace pěstitelům a poskytovatelům služeb nižší.
Ministryně má podporu vlády v úsilí obhajovat v Bruselu požadavek, aby 25 procent z produkční kvóty společnosti Eastern Sugar ČR zůstalo v naší republice. Zatím nedostala odpověď na dopis, kterým tento zájem oznámila v listopadu Evropské komisi společně se svým maďarským a slovenským protějškem. Žádost o ponechání 25 procent kvóty odcházející cukrovarnické společnosti chce ministryně Vicenová proto znovu připomenout příští týden na radě ministrů zemědělství v Bruselu.
Z dnešního jednání také vzešel úkol pro ministerstvo zemědělství zpracovat zprávu o příčinách, které umožnily současnou situaci, kdy Česko nenávratně ztratí možnost vyrábět cukr v množství pokrývajícím jeho domácí spotřebu, a kdo za ni může. Zprávu chce ministryně předat rovněž poslancům, především členům sněmovního zemědělského výboru. „Je škoda, že při rozdělování kvót se Česká republika alespoň nepokusila o určité provázání cukrovarů a pěstitelů řepy,“ uvedla ministryně. Od vlády má také zadání vypracovat analýzu možného dalšího vývoje v tuzemském řepařství a cukrovarnictví a důsledků, které by mělo plošné krácení kvót, pokud unijní reforma trhu s cukrem nesplní očekávání. Ministerstvo zemědělství bude spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti, které připraví právní analýzy vycházející z dosavadních zkušeností při uplatňování cukerní reformy v ČR.

Zdroj: www.Agris.cz, 12.12.2006

Zařazeno v Aktuality